Uwaga! Bardzo łatwo możesz zostać okradziony. Nowa metoda oszustów

Uwaga! Bardzo łatwo możesz zostać okradziony. Nowa metoda oszustów Źródło: youtube.com

Oszustwo stanowi dla niektórych źródło prostego i szybkiego zarobku dużej ilości gotówki. Przestępcy działający w zorganizowanych grupach i co chwilę obmyślają nowe metody pozwalające na wyłudzenie tysięcy złotych od niczego niespodziewających się osób.

Oszustwo "na wnuczka" stało się prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną metodą na wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy tą metodą byli w stanie wyciągnąć od starszych osób ich życiowe oszczędności. Kiedy policji udało się w końcu ograniczyć proceder, a świadomość niebezpieczeństwa wśród seniorów wzrosła, oszuści wpadli na nową wersję przekrętu.

Oszustwo "na policjanta" coraz bardziej popularne

Po metodzie "na wnuczka" przyszedł czas "na policjanta". Jak się łatwo domyślić, w ramach szwindlu oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy policji przeprowadzających tajną akcję. Wirtualna Polska opisuje szczegółowo działanie przestępców na przykładzie sytuacji z Wołczyna. W tej właśnie miejscowości pewna 70-latka otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Powiedział on staruszce, że prowadzą oni obecnie tajną akcję przeciwko pracownikom banku, którzy dopuścili się wykorzystania danych osobowych klientów. Dla uwiarygodnienia, oszust poprosił 70-latkę o wybranie w czasie rozmowy numeru 997. Tym sposobem staruszka została przekierowana do kolejnego "policjanta", który potwierdził wersję swojego poprzednika. Tak zmanipulowana ofiara została ostatecznie poproszona o podjęcie z konta 15 000 złotych i przekazanie pieniędzy wskazanej przez oszustów osobie. Prawdziwą policję o sytuacji powiadomiła pracownica banku, która zwróciła uwagę na bardzo dziwne zachowanie 70-latki. Kiedy dowiedziała się, że staruszka otrzymała taki telefon, niezwłocznie powiadomiła organy ścigania.

Jak nie dać się oszustom?

W związku z coraz liczniejszymi próbami wyciągnięcia pieniędzy metodą "na policjanta", policja przypomina o pięciu ważnych punktach, które mogą nas uchronić przed oszustami:
  • prawdziwa policja nigdy przenigdy nie dzwoni do obywateli z jakąkolwiek prośbą o podjęcie środków pieniężnych
  • policjanci nie informują telefonicznie o jakichkolwiek akcjach, które przeprowadzają
  • tożsamość funkcjonariuszy można potwierdzić poprzez rozłączenie się z obecnym rozmówcą i kontakt ze służbami pod numerem alarmowym 112
  • informacje odnośnie tego jaką kwotę przechowujemy w banku bądź w domu nie powinny być przekazywane osobom trzecim
  • każda próba kontaktu podejmowana przez oszustów powinna być bezzwłocznie zgłaszana odpowiednim służbom
Policjanci podkreślają również, jak bardzo efektywna jest dla oszustów metoda "na policjanta". W kwietniu tego roku funkcjonariusze CBŚ zatrzymali szajkę 17 oszustów, którzy przy użyciu tej metody wyłudzili ponad milion złotych. ZOBACZ TAKŻE
  1. Krzysztof Jackowski nie ma dobrych wiadomości. Polakom zostało mało czasu
  2. Alicja Bachleda-Curuś i Gortat wcale się nie rozstali?! „To wszystko spisek”
  3. Katarzyna Dowbor ma kolejny powód do zmartwień. Jej córka jest ciężko chora
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News