Oszałamiająca kwota! Oto ile dostały rodziny ofiar smoleńskich od państwa

Oszałamiająca kwota! Oto ile dostały rodziny ofiar smoleńskich od państwa Źródło: Wikimedia commons

Olbrzymie pieniądze wydało dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej na odszkodowania dla rodzin ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Resort ujawnił kwoty odszkodowań w odpowiedzi na interpelację posłanki PO Małgorzaty Niemczyk.

Resort obrony ujawnił, że rodziny ofiar katastrofy otrzymały łącznie dotychczas około 90 milionów złotych. Jednocześnie zastrzegł, że podane kwoty mogą wzrosnąć.

Ugody, wyroki, orzeczenia

Odpowiedź na interpelację zawiera również wyszczególnienie tego na jakiej podstawie zostały wypłacone odszkodowania. Możemy przeczytać w nim, że:
  • Z tytułu zawartych ugód na rzecz uprawnionych wypłacona została kwota 69.250.000 zł
  • Z tytułu krzywdy niematerialnej spowodowanej śmiercią członka rodziny w wyniku katastrofy wypłacono 16.190.000 zł a kilkadziesiąt spraw jest nadal analizowanych
  • Z tytułu wyroków i orzeczeń sądowych wypłacona została kwota około 3.095.000 zł
Zobacz także: To koniec Macierewicza!

Ponowne wyjaśnienie katastrofy

Odszkodowania nie są jednak jedynym wydatkiem jakie Ministerstwo Obrony Narodowej ma w związku z katastrofą w Smoleńsku. Tylko w zeszłym roku na Podkomisję ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku wydała na swoją działalność kwotę 1,4 mln zł a jej tegoroczny budżet wynosi 2 mln zł. Dalej nie wiadomo jednak kiedy zostaną zaprezentowane wyniki pracy podkomisji. Niedawno w rozmowie z "Do Rzeczy" minister Macierewicz podał trzy możliwe terminy.

Badania podkomisji smoleńskiej są tak zaawansowane, że można powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż raport, który zostanie sporządzony na wiosnę przyszłego roku wskaże przyczynę katastrofy - stwierdził, po czym dodał - Mamy materiał dowodowy, który przedstawimy opinii publicznej, ale oczywiście trzeba się liczyć z tym, że pozostaną pewne znaki zapytania. Chociaż odpowiedzialność polityczna nie jest trudna do ustalenia, to nie mam jasności, czy uda się wskazać wszystkich sprawców (...) Myślę, że prawdę poznamy do końca roku. Ale jeśli to będzie jednak styczeń, to proszę nie czynić z tego zarzutu - zaznaczył.

Źródło: fakt.pl ZOBACZ TAKŻE: Kaczyński złożył przysięgę bratu.      
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News