Ostrzeżenie przed mgłami
Pikio.pl
Irmina Jach - 25 Października 2020

Skończy się dopiero o 10, lepiej jeszcze nie wychodzić z domu. Ogromne utrudnienia

Ostrzeżenie przez dużym niebezpieczeństwem zostało wydane dla niemal wszystkich Polaków. Sytuacja jest niezwykle poważna. W niedzielę, 25 października, do godziny 10:00 warto pozostać w domach i poczekać, aż problem minie. Poruszanie się po polskich drogach może zagrażać życiu lub zdrowiu. Wiemy, co się dzieje.

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zostało wydane dla wielu regionów Polski. Mieszkańcy tych okolic muszą przygotować się na wystąpienie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, które będą zagrażać im przez najbliższe kilka godzin. Eksperci proszą, by nie opuszczać domów bez wyraźnej potrzeby i ograniczyć poruszanie się po drogach.

Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacjeMamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacjeCzytaj dalej

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zostało wydane dla wielu regionów

Niedzielny poranek przyniósł niebezpieczne zjawiska pogodowe. W wielu rejonach kraju jest bardzo mgliście, co przekłada się na ograniczoną widoczność. W niektórych miejscach widzialność jest zawężona do zaledwie 50 metrów. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak poinformowała Arleta Unton-Pyziołek, która przed godziną 7:00 kontaktowała się z dziennikarzami TVN Meteo, Polska jest pod wpływem wyżu znad Karpat.

W związku z występowaniem wyżu i licznymi rozpogodzeniami, które można było zaobserwować w sobotę, 24 października, wczoraj wieczorem i w nocy utworzyły się na wschodzie, południu i w centrum kraju gęste mgły. Szczególnie niebezpiecznie jest w miejscowościach i miastach takich jak: Kielce (widzialność wynosi 50 m), Białystok, Lublin, Siedlce, Radawiec, Krosno, Kraków, Pyrzowice, Płock (widoczność do 100 m), Modlin, Łódź, Rzeszów, Częstochowa (widzialność do 200 m), Warszawa Okęcie, Zamość, Bielsko-Biała (widzialność do 300 m), Zamość (widzialność do 400 m) oraz Strachowice (widzialność do 500 m).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Pojawienie się gęstych mgieł może oddziaływać bezpośrednio na pojawienie się poważnych utrudnień w komunikacji lądowej i lotniczej. Według ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej niekorzystne warunki atmosferyczne utrzymają się co najmniej do godziny 10:00 lub 11:00. Do tej pory należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie wyjeżdżając na drogi krajowe, które znajdują się w newralgicznych obszarach kraju. Ograniczona widoczność sprzyja niebezpiecznym wypadkom. Słaba widoczność to jeden z głównych powodów niebezpiecznych zdarzeń drogowych, które nierzadko kończą się śmiertelnie również dla osób postronnych.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane przez synoptyków dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego (poza powiatami na północy województwa), wielkopolskiego (w powiatach: kolskim, tureckim, kaliskim, Kalisz, pleszewskim, ostrowskim), a także opolskiego (poza powiatami nyskim i brzeskim). Prognozuje się, że na obszarze tych województw wystąpi mgła ograniczająca widzialność od 50 do 100 metrów. Alarm IMGW będzie obowiązywał do niedzieli, 25 października, do godziny 9:00.

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Niedziela, 25 października, będzie wiązała się z korzystnymi warunkami pogodowymi. Synoptycy spodziewają się wysokich temperatur w wielu regionach kraju, a także licznych rozpogodzeń. Położeniu Polski między wyżem ukraińskim a bardzo głębokimi niżami znad Atlantyku wpłynie na pojawienie się prawdziwie wiosennej aury. Polacy będą cieszyć się ciepłem aż do wtorku, 27 października. Wówczas niże i fronty zbliżą się do Europy Środkowej, przynosząc ochłodzenie, opady deszczu i duże zachmurzenie.

Dzisiaj grzeje:

1. Zacznie się już rano w niedzielę. Wielki sabotaż kościołów w całej Polsce, co się dzieje?

2. Podczas dzisiejszej mszy nagle na środek kościoła wyszła kobieta. Wszyscy zamarli, w rękach trzymała transparent

3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile

Niedziela w wielu regionach krajów będzie pogodna i bezchmurna. Wyjątek stanowić będą początkowo regiony wschodnie, południowe i środkowe, gdzie pomimo upływu godzin zalegać będą mgły i niskie chmury. Sytuacja pogodowa powinna być jednak znacznie korzystniejsza po południu. Zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym utrzyma się na południowym wschodzie. Mieszkańcy tego regionu mogą spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Tam też będzie najchłodniej. Słupki rtęci pokażą od 12 do 14 stopni Celsjusza.

Zdecydowanie cieplej będzie na zachodzie kraju, gdzie temperatury sięgną nawet 18 stopni Celsjusza. O poranku chłodno będzie na Podhalu i w rejonie Krakowa - 5 stopni Celsjusza, a także na wybrzeżu - 10 stopni Celsjusza. W nocy z niedzieli na poniedziałek znów lokalnie utworzą się niskie chmury i mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Tym razem niebezpiecznie będzie szczególnie w rejonach Górnego Śląska, w Małopolsce i na Kielecczyźnie oraz częściowo w centrum i na Podkarpaciu.

W poniedziałek, po opadnięciu porannych mgieł można spodziewać się bardzo korzystnych warunków pogodowych. Po południu w górach i na zachodzie wzrośnie zachmurzenie, mogą wystąpić opady deszczu. Na wschodzie i południowym wschodzie powinna utrzymać się spokojna pogoda. Na krańcach południowych, pojawi się przejściowo wiatr fenowy osiągający w porywach 50-65 km/h, a wysoko w górach nawet 80-100 km/h. Temperatury wyniosą od 13 do 19 stopni Celsjusza.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragedia w Sieradzu. Agresywne psy sąsiada rzuciły się na matkę z dzieckiem. 4-latek trafił do szpitala
  2. Fatalny wypadek rywala Kamila Stocha. Z ogromnym impetem uderzył głową w zeskok, wiemy w jakim jest stanie (WIDEO)
  3. Pod osłoną nocy rząd opublikował nowe rozporządzenie. Kluczowa zmiana w godzinach dla seniorów
  4. Tragiczne informacje, nie żyje wspaniała Polka. "Cudowny, skromny, wspaniały człowiek"
  5. Nowe, ogromne ognisko koronawirusa w Polsce. Dziesiątki zakażonych, bardzo przykre informacje
  6. Czy jesteśmy obserwowani przez obce cywilizacje? Naukowcy są tego pewni i podają konkretne planety
  7. Przypaliła ulubione garnki w domu. Na szczęście okazało się, że w lodówce miała najlepszy z możliwych ratunek
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: TNV Meteo/Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News