Mark Dekan, szef holdingu medialnego Ringier Axel Springer wystosował do podległych mu dziennikarzy w Polsce list, który odbił się szerokim echem w polskich mediach. W liście tym została zasugerowana retoryka, jaką powinni zastosować dziennikarze opisujący ponowny wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Próba wpłynięcia na dyskurs medialny ze strony kierownictwa RAS spotkała się z ostrą reakcją.

Markowi Dekanowi odpowiedział też bardzo ostro były pracownik Springera w Polsce, Jerzy Karwelis. Nie pozostawił cienia wątpliwości, jak negatywnie odnosi się do próby ingerencji w niezależność dziennikarską i co myśli o wpływaniu na dyskurs polityczny w kraju.

 – Byłem zawsze dumny z pracy w Axlu, a później w holdingu Ringier Axel Springer, nie wstydziłem się ani jednej przepracowanej tam chwili i ani jednej decyzji. Teraz wstydzę się, że w moim cv występuje okres pracy w kierowanej przez Pana firmie – napisał Karwelis.

Wspomina swoją pracę w Forbesie, który, jak pisze, „miał zaszczyt wydźwignąć z samego dna na szczyt”, a który dziś instruuje czytelników, jak należy przygotować protest na miarę Majdanu na Ukrainie. Zwraca uwagę na to, że Dekan, jak i wielu innych szefów grup medialnych na świecie, to finansista, zatem nie kieruje się etyką dziennikarską, a jedynie chęcią zysku.

 – Ringier Axel Springer stał się poprzez Pana list zdeklarowanym uczestnikiem wojny polsko-polskiej. (…) Polacy mają podzielane w większości, wspólne historycznie złe zdanie o stronie polskiego sporu, która wymaga wsparcia od obcych sąsiadów – wylicza koszty, jakie poniesie cały holding, jak i sam Mark Dekan w konsekwencji swojego listu do polskich dziennikarzy.

 – I na koniec, jeśli Pana nie przekonałem. Proszę sobie wyobrazić, że taki list słowo w słowo pisze polski właściciel do niemieckich czy szwajcarskich dziennikarzy. I to jeszcze nakazując wspieranie opcji prawicowej. Co by się działo? Toż to by był skandal na całą Europę i świat! – kwituje swój list Jerzy Karwelis.

Źródło: wrealu24.pl

Redaktor portalu pikio.pl, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Światopoglądowy konserwatysta, umiarkowany anarchista, zwolennik społecznej nauki Kościoła. Katolik i mąż.