Tak ostro na linii Węgry-UE nie było od dawna. Chociaż większość polityków Unii Europejskiej nie popiera wielu działań Viktora Orbana, to ostatnio o sporze premiera Węgier z UE zrobiło się ciszej. Teraz jednak konflikt ponownie się zaostrza.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE Viktor Orban zapowiedział, że jego kraj nie zamierza zmieniać polityki względem uchodźców. Przypomnijmy, że wyrok dotyczył skargi Węgier i Słowacji na decyzję Rady Unii Europejskiej o przymusowej relokacji uchodźców.

– Węgry nie są żadnym krajem imigracyjnym i nie dadzą się zmusić do przyjmowania uchodźców – powiedział Viktor Orban komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości.

Słowa premiera Węgier skrytykował przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Stwierdził on, że wyrok Trybunału obowiązuje wszystkich, a ten, kto nie zamierza go respektować, sam stawia się poza UE.

– Jeżeli jakiś kraj oświadcza, że nie będzie respektował takiego wyroku, ma to dla mnie charakter złożenia wirtualnego oświadczenia o wystąpieniu z Unii Europejskiej – stwierdził w piątek Lammert.

Niemiecki polityk opowiedział się także za rewizją Konwencji Dublińskiej. Zgodnie z nią uchodźcy mają obowiązek zarejestrować się jako azylanci w pierwszym państwie UE, do którego dotrą. To na podstawie tej konwencji Orban odmawia przyjęcia uchodźców.

– Musimy sobie uświadomić, że konwencja dublińska, która powstała „przy sprzyjającej pogodzie”, nie sprawdza się w czasie burzy – uważa jednak Lammert.

Źródło: msn.com

...

Zobacz również

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła