Zdaniem premiera Viktora Orbana, Europa powinna pożegnać się z ideą federalizmów. Według przywódcy Węgier, nasz kontynent nie powinien się liczyć z ruchami, które postulują dezintegracje państw narodowych.

– Europa nie zdołała zrealizować swoich wielkich celów, np. doprowadzić do tego, by euro stało się obok dolara jedną z walut rezerwowych, ani też zbudować polityki bezpieczeństwa – powiedział Orban

Donald Trump zadeklarował w swym przemówieniu, że USA „będą dążyć do przyjaźni i dobrej woli z narodami świata”.

– Czynimy to jednak ze świadomością, że prawem każdego narodu jest stawianie swych interesów na pierwszym miejscu – powiedział.

– Otrzymaliśmy z najwyższego miejsca na świecie pozwolenie, byśmy także my mogli stawiać samych siebie na pierwszym miejscu. To wielka sprawa, wielka wolność i wielki prezent – dodaje

–  Nie byłoby rozsądne, gdyby Europa ingerowała siłę i jednocześnie nie zauważała możliwości, jakie stwarza Rosja. Do tego Europa potrzebuje jednak większej pewności siebie i kontynent powinien być zdolny obronić się militarnie bez zewnętrznej pomocy; ten drugi warunek nie został jeszcze spełniony – podkreślił Orban.

...

Zobacz również