Prezydent nieuznawanej przez większość państw świata Republiki Osetii Południowej (red. de iure jest to część Gruzji) Leonid Tibilow oznajmił, że do końca sierpnia w kraju odbędzie się referendum, w którym obywatele wypowiedzą się na temat przyłączenia kraju do Federacji Rosyjskiej.

Już dyskutujemy na temat daty. Póki co nie możemy podać konkretnego terminu, ale referendum odbędzie się w niedalekiej przyszłości, planujemy je przeprowadzić do sierpnia” – powiedział Leonid Tibilow podczas wywiadu dla rosyjskiej agencji TASS.

Tibilow wyjaśnił, że mieszkańcy Osetii Południowej wypowiedzą się na temat zmiany obecnej konstytucji, co pozwoli republice w przyszłości wystąpić z wnioskiem o przyłączenie do Federacji Rosyjskiej. Prezydent zaznaczył, że nie oczekuje od rosyjskich władz natychmiastowej reakcji na wynik referendum.

„W obecnej chwili, zważając na sytuację na świecie, nie chcielibyśmy narażać naszego strategicznego partnera (red. Rosji) na poważne polityczne ryzyko.” – powiedział Tibilow.

Władze Osetii Południowej o zamiarze przeprowadzenia referendum dotyczącego przyłączenia do Rosji informowały już w październiku ubiegłego roku. Leonid Tibilow przypomniał, że w 1992 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego, mieszkańcy Osetii podczas referendum zagłosowali za odłączeniem republiki od Gruzji i wyrazili życzenie wejścia w skład Federacji Rosyjskiej. W roku 2006 ponad 90% mieszkańców wypowiedziało się za niepodległością kraju.

Dzisiaj nie posiadamy dostatecznych podstaw prawnych, aby zainicjować negocjacje na temat przyłączenia do Federacji Rosyjskiej. W związku z powyższym niezbędne jest przeprowadzenie nowego referendum” – poinformował Tibilow.

Osetia Południowa to terytorium sporne w północnej Gruzji, obejmujące tereny istniejącego do 1991 roku Południowoosetyjskiego Obwodu Autonomicznego ówczesnej Gruzińskiej SRR. Zajmuje powierzchnię 3,9 tys. km². Osetyjczycy wykazują silne tendencje pro-rosyjskie, jednocześnie sprzeciwiając się rządowi w Tbilisi. W wyniku wojen region opuścili prawie wszyscy Gruzini, stanowiący w 1991 roku prawie 30% populacji regionu. W skład Rosji wchodzi Republika Osetii Północnej, również zamieszkiwana przez Osetyjczyków.

źródło: http://regnum.ru/news/polit/2116166.html

...

Zobacz również