Reklama
Oscary rozdane! Źródło:
Reklama

Oscary rozdane!

Najbardziej prestiżowe nagrody filmowe za rok 2015 - Oscary - zostały rozdane dzisiaj w nocy. Jak zwykle przy tego typu plebiscytach, wybory mają tylu zwolenników co przeciwników. Swojego pierwszego Oscara wreszcie zgarnął Leonardo DiCaprio, za to Alejandro González Iñárritu odebrał już swoją... czwartą statuetkę.

Reklama

Od kilku lat wydawało się, że Oscar dla Leonardo DiCaprio jest już tylko kwestią czasu. Na temat statuetki (czy też raczej jej dotychczasowego braku) Leo internauci stworzyli tysiące memów i komiksów. Wielu fanów domagało się Oscara za jego role w Django czy Wilku z Wall Street. Teraz mogą odetchnąć z ulgą: za swoją grę w Zjawie, Leonardo DiCaprio otrzymał statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.  Dużym zaskoczeniem był ogromny sukces filmu Mad Max: Na drodze gniewu, który wygrał w aż sześciu kategoriach (nominowany był w dziesięciu). Oscara za najlepszy film roku dostał film Spotligh, który opowiada o skandalu pedofilskim w kościele rzymskokatolickim. W kategorii nominowane były także następujące filmy: Big Short, Brooklyn, Marsjanin, Pokój, Zjawa, Most Szpiegów i Mad Max: Na drodze gniewu. Na gali nie obyło się również bez kontrowersyjnych żartów, naturalnie związanych z głosami, że Oscary są rasistowskie. Najdłużej zapewne zapadnie nam w pamięć żart czarnoskórego komika, Chrisa Rocka: Jada bojkotuje Oscary? Równie dobrze ja mógłbym powiedzieć, że bojkotuje majtki Rihanny. Nikt mnie tam nie zapraszał. Pełna lista nagrodzonych:

Najlepszy film: „Spotlight” Najlepszy reżyser: Alejandro González Iñárritu („Zjawa”) ;Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Leonardo DiCaprio („Zjawa”) Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Brie Larson („Pokój”) Najlepszy aktor drugoplanowy: Mark Rylance („Most szpiegów”) Aktorka drugoplanowa: Alicia Vikander („Dziewczyna z portretu”) Najlepszy scenariusz oryginalny: Tom McCarthy, Josh Singer – „Spotlight” Scenariusz adaptowany: Adam McKay i Charles Randolph – „Big Short” Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Syn Szawła” Najlepszy film animowany: „W głowie się nie mieści” Najlepszy film dokumentalny: „Amy” Najlepsze zdjęcia: Emmanuel Lubezki, „Zjawa” Najlepszy montaż: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepsze efekty specjalne: „Ex Machina” Najlepsza muzyka: Ennio Morricone i „Nienawistna ósemka” Najlepsze piosenka: Writing’s On The Wall („Spectre”) Najlepszy montaż dźwięku: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepszy dźwięk: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepsza scenografia: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepsze kostiumy: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepsza charakteryzacja: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „A Girl in the River: The Price of Forgiveness” Najlepszy film krótkometrażowy: „Stutterer” Najlepszy krótkometrażowy film animowany: „Niedźwiedzia opowieść” źródło: flimweb
Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?