Nominacje do Oscarów: Polacy z szansą na statuetkę. Czy przejdą do historii?

Nominacje do Oscarów: Polacy z szansą na statuetkę. Czy przejdą do historii? Źródło: youtube.com/OnetNews

Oscary: nominacje tegorocznych Oscarów przeszły najśmielsze oczekiwania polskich fanów kina. Produkcja jest nominowana w aż trzech kategoriach, to prawdziwa szansa dla polskiej kinematografii. Choć film Zimna wojna został okrzyknięty jednym z najlepszym filmów 2018 roku to konkurencja jest naprawdę duża, a poziom innych nominowanych - wysoki.

Oscary: nominacje zostały ogłoszone na początku roku. Dokładnie 22 stycznia poznaliśmy pełną listę filmów nominowanych do Oscara. Znalazł się tam także polski akcent. Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego powalczy o statuetkę podczas rozdania tegorocznych nagród w aż trzech kategoriach. 

Oscary 2019

Od ponad osiemdziesięciu lat co roku przyznawane są statuetki Oscarów w dwudziestu czterech kategoriach. Idea przyznawania nagrody za osiągnięcia w dziedzinie filmu pojawiła się już na początku XX wieku. Pierwsze nagrody Akademii Filmowej rozdane zostały w 1929 roku, pierwszym najlepszym filmem zostały Skrzydła. 

Sława Oscarów rosła wraz z rozpowszechnieniem się telewizji. Z biegiem lat pojawiły się problemy z powodu liczby zaproszonych gości. W związku z tym od 2002 roku gala Oscarów odbywa się w Dolby Theatre w Hollywood. 

Oscary: nominacje. Jakie filmy są nominowane w tym roku?

Wszyscy czekają na rozdanie statuetek, jednak kinomaniacy najbardziej zaciekawieni są, jaki film otrzyma tytuł tego najlepszego. Walka będzie się toczyć między Vice, Czarną Panterą, Narodzinami Gwiazdy, Green Book, BlaccKkKlansman, Faworytą i Romą. 

Natomiast Zimna Wojna w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego będzie mierzyć się z Capernaum, Never Look Away, Roma, Shoplifters. Plotki głoszą, że prawdziwa walka rozegra się między Romą a filmem Pawlikowskiego. 

Zimna wojna - Oscary

Polskim akcentem na tegorocznej gali rozdania Oscarów jest nominowany w trzech kategoriach film Zimna wojna: najlepszego reżysera dla Pawła Pawlikowskiego, najlepsze zdjęcia dla Łukasza Żala i w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Jest to najnowsza produkcja Pawła Pawlikowskiego, którego film Ida był już nominowany do nagrody za najlepszy film nieanglojęzyczny i w 2015 roku zgarnął statuetkę.

Akcja filmu Zimna wojna toczy się na terenach Polski, Jugosławii, Paryża i Berlina w latach 50. i 60. XX wieku. Opowiada historię trudnej miłości - Zuli, młodej tancerki i Wiktora - pianisty. Dramat otrzymał już Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszego reżysera. 

Wśród docenionych przez Amerykańską Akademię Filmową nie brakuje Polaków. W 2000 roku za całokształt twórczości statuetkę otrzymał Andrzej Wajda, jednak nie był on jedyny. Kto może się pochwalić statuetką rycerza opierającego się na mieczu? Uhonorowani zostali między innymi Zbigniew Rybczyński za film animowany Tango, za zdjęcia do Listy Schindlera - Janusz Kamiński, czy Leopold Stokowski, brytyjski dyrygent polskiego pochodzenia, za muzykę do filmu Fantazja Disneya.

Oscary: wyniki

Wyniki tegorocznych Oscarów zostaną ogłoszone już w nocy z 24 na 25 lutego o godzinie 2:00 czasu polskiego. Polska telewizja, która będzie emitowała galę rozdania statuetek, jest Canal+.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Oscary 2019: Kiedy? Gdzie i o której oglądać galę rozdania Oscarów?
  2. Fame MMA 3: gdzie i kiedy? Kto walczy na Fame MMA 3?
Następny artykuł