Dziś miliony mieszkańców Polski otrzymało za pośrednictwem wiadomości SMS ostrzeżenie w związki z niżem Oriana. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o potrzebie zabezpieczenia dobytku i chronienia własnego zdrowia. Zła pogoda zabiła już jedną osobę.

Ogromny niż, któremu nadano imię Oriana, nadszedł dziś nad nasz kraj wywołując niemałe zamieszanie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało nawet wiadomości SMS, w których informowało o możliwych tragicznych skutkach spodziewanych burz.

– Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – przeczytało miliony z nas na ekranach telefonów komórkowych.

Prognoza sprawdziła się i cały dzień obserwowaliśmy prawdziwe oberwanie chmury niemal wszędzie na wschód od Wisły. Ulewne deszcze odebrały również życie jednej osobie.

Oriana zabiła dziś jedną osobę

Do tragedii doszło w województwie mazowieckim. 50-letni mężczyzna utopił się w rzece, której stan podniósł się w wyniku deszczu. Straży pożarnej udało się wyjąć go z wody, lecz niestety już nie żył.

Na terenach objętych burzami może spaść nawet do 60 litrów wody na metr kwadratowy. Do tego dochodzą porywiste, bo wiejące z prędkością przekraczającą nawet 100 km/h wiatry.

Pogoda najbardziej dała się we znaki mieszkańcom południa i wschodu kraju. Spadnie także temperatura. W porównaniu z ostatnimi upałami, będzie dosyć niska. Średnio w kraju słupek rtęci oscylował będzie w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Burzowa mapa Polski może uratować

Nie warto czekać, aż burza zaskoczy. Należy traktować poważnie ostrzeżenia RCB i sprawdzać regularnie prognozę pogody, w szczególności poza domem i na wakacjach. Burza stanowi ogromne zaskoczenie dla żeglarzy i osób uczestniczących w wycieczkach pieszych. Nie jest również dobrą informacją dla kierowców i biwakowiczów.

Na szczęście nie doszło dziś do większej liczby tragedii. Brak jest również doniesień o większych zniszczeniach wywołanych obecnością niżu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeden z największych gwiazdorów TVN próbował popełnić samobójstwo. Smutne informacje
  2. Zaskakujące informacje ws. zdrowia Kaczyńskiego. Tego nie spodziewał się nikt
  3. Rolnik wyjaśnia, dlaczego głosuje na PiS. Szokujące nagranie hitem internetu

Myślałeś, że wiesz wszystko o piorunach? Te fakty tobą WSTRZĄSNĄ!

12 PRZERAŻAJĄCYCH zdjęć, których zagadki nie udało się rozwiązać

Otrzymałeś/otrzymałaś ostrzeżenie od RCB?

Loading ... Loading ...

źródło: wp.pl

Zobacz również