Przez tyle lat nie mieliśmy pojęcia, że byliśmy non stop pod kontrolą! Większość smartfonów korzysta z tego oprogramowania a to śledzi nasz każdy krok! Sprawdź, jak się przed tym chronić.

Zespół ds. bezpieczeństwa w sklepie Google Play udostępnił informacje dotyczącą niebezpiecznych aplikacji. Wynika z niego, że w oficjalnym sklepie aplikacji przeznaczonych dla systemów Android, pojawił się program szpiegujący wykradający szczegółowe dane aplikacji społecznościowych.

Używany do ataków cyberterrorystycznych

Program o którym mowa to Malware, znany jako Tizi. Z jego opisu wynika, że jest w stanie zrootować system, czyli dać nam dostęp do mocno zaawansowanych funkcji systemu oraz szpiegować wszelkie ruchy użytkownika bez jego wiedzy.

Wspomniana aplikacja jest już znana w krajach afrykańskich gdzie używano jej do ataków cyberterrorystycznych. Dziwnym wydaje się fakt, że to oprogramowanie reklamowały serwisy społecznościowe i Google Play.

ZOBACZ TAKŻE: Używałeś tej erotycznej aplikacji? Mogłeś zostać nagrany

Czym szkodzi Tizi?

– Oprogramowanie to nie tylko przechwytuje wiadomości z aplikacji typu WhatsApp czy Skype, ale także wysyła i odbiera SMS-y. Może także robić zdjęcia czy nagrywać audio bez wiedzy użytkownika telefonu – ostrzegają eksperci firmy Bitdefender.

Kiedy zdecydujemy się na zrootowanie telefonu wspomnianym programem, dajemy mu pełny dostęp do urządzenia! Kradnie wówczas poufne dane z Facebooka, Twittera, Whatsappa, Skype’a i tym podobnych aplikacji.

ZOBACZ TAKŻE: Gigantyczna awaria w całej Europie. Ucierpiała też Polska

Znają nas i wiedzą, gdzie jesteśmy

Niestety, to nie wszystko. Pierwsza czynność, jaką wykonuje Tizi to wysłanie SMS ze współrzędnymi GPS. Przerażające jest to, że oprócz dostępu do dosłownie wszystkich aplikacji i danych jakie posiadamy na telefonie, z jakich korzystamy i nawet o czym rozmawiamy, oprogramowanie potrafi także robić zdjęcia bez wyświetlania obrazu na ekranie urządzenia!

Śledzą nas już od dwóch lat

Zgodnie z raportami udostępnionymi przez Google, program ten został wykryty we wrześniu br., ale jego początki sięgają prawie dwa lata wstecz. Na szczęście większość użytkowników korzystających z systemu Android nie została zainfekowana. Google mówi o około 1300 zainfekowanych urządzeniach, które za pomocą Google Play Protect usunięto szkodliwe aplikacje.

Warto wiedzieć, że przed złośliwym oprogramowaniem można się chronić, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, np. warto zastosować kod lub wzór do odblokowania urządzenia czy aktualizować system na bieżąco a także zwracać uwagę na co wyrażamy zgodę podczas instalowania aplikacji.

Źródło: conowego.pl

Niesamowite zdjęcia kosmosu [ZOBACZ!]

Te zwierzęta POPRAWIĄ CI HUMOR!

...

Zobacz również