Przedstawiciele opozycji bardzo często negują poprawność nowych pomysłów rządu Prawa i Sprawiedliwości powołując się na prawo europejskie. Tym razem nie mogli jednak liczyć na wsparcie polityków unijnych, którzy stanęli po stronie obozu rządzącego obecnie w Polsce.

Przepisy dotyczące sprzedaży popularnych hormonalnych pigułek „dzień po” wyłącznie na receptę weszły w życie 23 lipca. Wcześniej mogły je zakupić bez pozwolenia lekarza osoby, które ukończyły 15. rok życia. Nowelizacja ta wywołała prawdziwą burzę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Lewicowe europosłanki zwróciły się więc do Komisji Europejskiej, aby dowiedzieć się oficjalnie, czy pomysł Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii był legalny. Odpowiedź przedstawicieli organu na pewno ich jednak – delikatnie mówiąc – nie usatysfakcjonowała.

Według komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa Polska nie naruszyła w żaden sposób unijnych przepisów. Rząd PiS miał więc w prawo wprowadzić nowelizację swojego pomysłu, nawet jeśli zbulwersowała ona niektóre środowiska krajowej sceny politycznej.

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków

 

...

Zobacz również

Zobacz również