Środowiska opozycyjne wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości wpadły w prawdziwą furię. Zmiany w polityce socjalnej mają rzekomo uderzyć w kobiety, a według niektórych zamknąć je w domu i wpędzić do kuchni. Przeciwko Beacie Szydło wystąpiła nawet Unia Europejska. 

Powrót do uprzedniego wieku emerytalnego, który zmieniła Platforma Obywatelska, uznany został przez Komisje Europejską za dyskryminujący wobec kobiet. Od 1 października wiek emerytalny na nowo równał się będzie 65 latom dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Za czasów drugiego rządu Donalda Tuska ustanowiono go na 67 lat dla obu płci.

Pomysł jest w całości popierany przez ministra finansów oraz minister pracy i polityki społecznej, Elżbietę Rafalską i, co więcej, był jednym z głównych postulatów PiS przed wyborami 2015 roku. Rafalska wypowiedziała też słowa, które lewą stronę sceny politycznej prawdziwie rozwścieczyły. Odnoszą się do roli, jaką polityk widzi dla kobiet – według jej przeciwników opresyjną i skazującą je na brak rozwoju osobistego.

– Przywrócenie wieku emerytalnego dla kobiet to uwolnienie kapitału opiekuńczego dla rodziny – powiedziała szefowa resortu pracy.

Za powrotem do starego wieku emerytalnego, jako korzystnego dla kobiet, opowiadają się też związki zawodowe. Prezes Solidarności, Piotr Duda powiedział nawet, że krótszy czas pracy zawodowej kobiet jest „przywilejem”.

źródło: oko.press

...

Zobacz również

Legendarne wystąpienie. Tak przed laty Giertych ośmieszył Kurskiego (video)

Zobacz również