Opozycja szaleje z wściekłości. "Co za ohydna manipulacja!"

Opozycja szaleje z wściekłości. "Co za ohydna manipulacja!"

Wzajemne oskarżenia o manipulowanie informacjami i danymi jest w polskiej polityce często spotykane. Tym razem opozycja i media ją wspierające są wściekłe. Zarzucają telewizji publicznej ohydną manipulację.

Partie polityczne zawsze z niecierpliwością wyczekują nowych sondaży. Media dwoją się i troją, żeby przedstawiać wyniki badań w sposób zgodny z ich linią redakcyjną. Sondażownie starają się za wszelką cenę zadawać pytania, na które odpowiedź będzie satysfakcjonowała odbiorców jednej ze stron. W poniedziałek pojawiły się wyniki najnowszego badania opinii społecznej pod kątem preferencji politycznych. Wykonał je na zlecenie Telewizji Polskiej Kantar Public. Wyniki nie są zaskakujące. PiS prowadzi z poparciem 40%, na drugim miejscu znajduje się PO, mając równo połowę niższe poparcie. Do sejmu wchodzą jeszcze: Nowoczesna - 8%, Kukiz'15 - 7% i SLD - 5% poparcia.

TVP kombinuje z wynikami

To, co oburzyło opozycję i media przeciwne partii rządzącej, to sposób przedstawienia tych wyników przez stację TVP Info. Publiczny nadawca zaprezentował bowiem wyniki z pominięciem grupy 11% osób niezdecydowanych, na jaką partię zagłosują. W ten sposób "pomniejszona" grupa badawcza dała nieco inny wynik sondażu. Wynika z niego bowiem, że na PiS głosować chce aż 45% respondentów. Na PO - 23%, na Nowoczesną - 9%, na Kukiz'15 - 8% i na SLD nadal 5% badanych. Redaktor podający te wyniki nie poinformował jednak, że przedstawione wyniki nie obejmują grupy osób niezdecydowanych. Jako grupę badawczą podał zaś 1000 pełnoletnich Polaków, czyli wszystkich, których Kantar Public zapytało w badaniu. Na stronie TVP Info znajduje się także artykuł z omawianymi wynikami sondażu. Tam można znaleźć dwie informacje - jedną zawierającą grupę niezdecydowanych i drugą - z pominięciem tej grupy. Informacje są jednak mało czytelne, podane w nawiasach, jako mniej istotne. Nic więc dziwnego, że opozycja szaleje z wściekłości. Telewizji Polskiej zarzucono "ohydną manipulację" danymi. Media przeciwne publicznemu nadawcy ironizują, że "czekają na ostateczną wersję sondażu". Źródło: tvp.info
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News