Wzajemne oskarżenia o manipulowanie informacjami i danymi jest w polskiej polityce często spotykane. Tym razem opozycja i media ją wspierające są wściekłe. Zarzucają telewizji publicznej ohydną manipulację.

Partie polityczne zawsze z niecierpliwością wyczekują nowych sondaży. Media dwoją się i troją, żeby przedstawiać wyniki badań w sposób zgodny z ich linią redakcyjną. Sondażownie starają się za wszelką cenę zadawać pytania, na które odpowiedź będzie satysfakcjonowała odbiorców jednej ze stron.

W poniedziałek pojawiły się wyniki najnowszego badania opinii społecznej pod kątem preferencji politycznych. Wykonał je na zlecenie Telewizji Polskiej Kantar Public. Wyniki nie są zaskakujące. PiS prowadzi z poparciem 40%, na drugim miejscu znajduje się PO, mając równo połowę niższe poparcie. Do sejmu wchodzą jeszcze: Nowoczesna – 8%, Kukiz’15 – 7% i SLD – 5% poparcia.

TVP kombinuje z wynikami

To, co oburzyło opozycję i media przeciwne partii rządzącej, to sposób przedstawienia tych wyników przez stację TVP Info. Publiczny nadawca zaprezentował bowiem wyniki z pominięciem grupy 11% osób niezdecydowanych, na jaką partię zagłosują.

W ten sposób „pomniejszona” grupa badawcza dała nieco inny wynik sondażu. Wynika z niego bowiem, że na PiS głosować chce aż 45% respondentów. Na PO – 23%, na Nowoczesną – 9%, na Kukiz’15 – 8% i na SLD nadal 5% badanych.

Redaktor podający te wyniki nie poinformował jednak, że przedstawione wyniki nie obejmują grupy osób niezdecydowanych. Jako grupę badawczą podał zaś 1000 pełnoletnich Polaków, czyli wszystkich, których Kantar Public zapytało w badaniu.

Na stronie TVP Info znajduje się także artykuł z omawianymi wynikami sondażu. Tam można znaleźć dwie informacje – jedną zawierającą grupę niezdecydowanych i drugą – z pominięciem tej grupy. Informacje są jednak mało czytelne, podane w nawiasach, jako mniej istotne.

Nic więc dziwnego, że opozycja szaleje z wściekłości. Telewizji Polskiej zarzucono „ohydną manipulację” danymi. Media przeciwne publicznemu nadawcy ironizują, że „czekają na ostateczną wersję sondażu”.

Źródło: tvp.info

Podarte spodnie Prokopa, buty Ziemca i u*** stół Durczoka - największe wpadki w polskiej telewizji [ZOBACZ!]


Kiedyś wzdychały do nich miliony Polaków... Jak wyglądają dziś?

...

Zobacz również