Platforma Obywatelska wykonała krok przeciw PiS. Lider partii, Grzegorz Schetyna, postanowił wykorzystać zamieszanie wokół polskich sądów, by podbić nieco słupki poparcia swojej formacji. W tym celu zwrócił się do społeczeństwa.

Chodzi o pomysł Platformy, który zakłada zorganizowanie referendum, w ramach którego Polacy mają się wypowiedzieć na temat niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Jak zapowiedział Schetyna, to odpowiedź jego partii na to, co robi PiS z polskim sądownictwem. Szef największej partii opozycyjnej podkreślił, że choć bitwa będzie jeszcze trwać, to jego formacja chce oddać głos Polakom.

– Zgłaszamy wniosek o referendum odnośnie kwestii niezależności polskiego sądownictwa i polskiej wolności, gwarancji o wolne wybory. (…) Ta bitwa będzie trwać. Dzisiaj w Sejmie, pewnie do godzin nocnych, później w Senacie. Chcemy powiedzieć, że ona się nie kończy. Jakkolwiek nie skończyłoby się głosowanie, nie zostawimy tego. Dzisiaj będziemy walczyć przy każdej poprawce, pytaniu poselski w Sejmie i Senacie – powiedział lider PO.

W referendum proponowanym przez Platformę Polacy mieliby odpowiedzieć na jedno pytanie: „Czy jesteś za niezależnością sądów i niezawisłością sędziów oraz za uniemożliwieniem wpływu członków i przedstawicieli Rady Ministrów, będących przedstawicielami władzy wykonawczej, jak również Sejmu i Senatu na sędziów i prezesów sądów, a zatem czy jesteś za ścisłym przestrzeganiem podziału władz?”. Jak twierdzi Schetyna, byłoby to najlepsze rozwiązanie konfliktu, jaki narósł wokół reformy sądownictwa.

...

Zobacz również