Opozycja dostanie zawału. PiS zamieni Warszawę w...

Opozycja dostanie zawału. PiS zamieni Warszawę w...

W naszym kraju istnieje wiele nazw, które bezpośrednio propagują totalitaryzm, głównie komunizm. Drugiego września minął termin, do którego samorządy miały czas, aby usunąć wszystkie nazwy propagujące totalitaryzm. Teraz marszałkowie wezmą sprawy w swoje ręce.

- Przepisy te mają ostatecznie wyeliminować z wszystkich polskich miejscowości nazwy, które propagandowo odwołują się do totalitaryzmów, głównie do komunizmu - powiedział PAP dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Ustawa dekomunizacyjna

1 kwietnia 2016 roku została uchwalona tzw. ustawa dekomunizacyjna. Od tamtej pory samorządy miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw, które bezpośrednio propagują ustroje totalitarne, w tym komunistyczne. Jeżeli do 2 września br. jakaś nazwa nie została zdekomunizowana, zostanie zmieniona przez wojewodę danego województwa, których powołało PiS. Mają oni na to czas do grudnia br.

Stolica zmienia nazwy

Wojewoda mazowiecki Zbigniew Sipiera, wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości, wydał decyzję. Aleja Armii Ludowej, czyli jedna z głównych ulic w Warszawie zmieni swoją nazwę na Aleję Lecha Kaczyńskiego. - Znika w Warszawie Aleja Armii Ludowej. Będzie Lecha Kaczyńskiego! Brawo Wojewoda Sipiera - napisał na Twitterze Cezary Jurkiewicz, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie m.st. Warszawy. Opozycja już teraz jest wściekła i przekonuje, że takim działaniem, Warszawa niedługo zmieni się w jeden wielki... pomnik smoleński. Wojewoda mazowiecki zaprezentował też inne nazwiska, które zastąpią obecnie jeszcze niezdekomunizowane ulice. Na liście znaleźli się m.in. Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Herbert, Grzegorz Przemyk i Marek Edelman. Obecnej 17 stycznia we Włochach, zostanie nadana nazwa KOR, czyli Komitetu Obrony Robotników, Lewartowskiego na Muranowie zastąpi Marek Edelman, a Wrońskiego w Wesołej Anna Walentynowicz. Reszta zmian poniżej.   źródło: www.metrowarszawa.gazeta.pl                                                   www.fakty.interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News