Aż 100% podwyżki opłat za śmieci? Tak, to możliwe w Polsce

Aż 100% podwyżki opłat za śmieci? Tak, to możliwe w Polsce Źródło: Wikipedia

Opłaty za śmieci są tematem wielu sporów na terenie całego kraju. Każda gmina ustala je indywidualnie, jednak czasami są one na tyle wysokie, że mieszkańcy głośno wyrażają swoje niezadowolenie. Jak się okazuje, podwyżki mogą przekroczyć nawet 100%!

Opłaty za śmieci są ustalane indywidualnie przez każdą gminę na początku każdego roku. Czasem można spotkać się z podwyżkami, jednak najczęściej nie są one wielkie. Jak się jednak okazuje, czasami można spotkać się z historiami, które mówią o dramatycznych podwyżkach. Takie sytuacje występują rzadko, jednak mają miejsce w naszym kraju.

W oczy rzuca się przede wszystkim przypadek z miasta Pakość, w którym opłaty za śmieci zostały zwiększone wyjątkowo radykalnie. Wiadomość o nadchodzących zmianach w płatnościach wyjątkowo oburzyła mieszkańców, którzy uważają, że tak drastyczna zmiana ceny za wywóz odpadów nie powinna mieć miejsca.

Opłaty za śmieci – o ile wzrosną?

Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miejska Pakości, która potwierdziła, że stawka wzrośnie aż o 100%. Dla mieszkańców to spory cios, nawet pomimo faktu, że wciąż nie jest ona bardzo duża. Nie ukrywają oni, że zdają sobie sprawę z rosnącej ceny wywozu śmieci w całym kraju, jednak tak duży wzrost jest wręcz oburzający. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku mieszkańców Pakości czekają kolejne podwyżki opłat za wywóz odpadów.

Cena ma wzrosnąć z 6 do 12 złotych za opłaty segregowane, natomiast za niesegregowane – z 11 do 22 złotych. Podwyżka wynosi więc 100%, co wyjątkowo bulwersuje mieszkańców miasta. Uważają oni, że aż tak wysoki wzrost nigdy nie powinien mieć miejsca. 

Burmistrz Zygmunt Groń proponował, by opłaty nie były aż tak wysokie. Chciałby on, żeby podwyżka nie wynosiła aż 100%, dlatego zaproponował stawkę w wysokości odpowiednio 9 i 19 zł. 

Opłaty za śmieci – wielkie podwyżki cen

- W ostatniej chwili się na to zdecydowałem. Dlaczego? Podwyżka byłaby stuprocentowa. Rozumiem, że w ościennych gminach płacą dużo więcej. Mieszkańcy muszą przyzwyczaić się do tego, że ta cena będzie tylko do końca tego roku. Od nowego roku nie unikniemy następnych podwyżek. Mówię to jasno i dobitnie. Nie chcę jednak, by w tym roku była to aż 100-procentowa podwyżka. Proponuję wiec niższe opłaty. To jednak rada podejmie ostateczną decyzję - powiedział Groń.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ostatecznie jednak rada przegłosowała zastosowanie wyższych opłat już w tym roku, co nie spodobało się opinii publicznej. Mieszkańcy są przerażeni tym, że decyzja została przegłosowana w zasadzie jednogłośnie przez radę (13 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co studiował Marcin Prokop? Niesamowite, że po takich studiach pracuje w TVN!
  2. Barbara Kurdej-Szatan ma idealne wymiary! Miliony kobiet chciałyby tak wyglądać
  3. Krystyna Pawłowicz zdradziła swój sekret. "Zrobiła z siebie pośmiewisko"
  4. Niewiarygodne! Giertych będzie przesłuchiwał Kaczyńskiego?
  5. Mówił, że "z Pauliny zrobi k**wę". Zadał jej i dziecku kilkadziesiąt ciosów nożem

źródło: Gazeta Pomorska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News