W głowie się nie mieści. Kościół oficjalnie podniósł opłatę, "co łaska" za ślub wynosi już więcej, niż pensja niejednego Polaka

W głowie się nie mieści. Kościół oficjalnie podniósł opłatę, "co łaska" za ślub wynosi już więcej, niż pensja niejednego Polaka Źródło: bogitw/Pixabay

Opłata za ślub zgodnie z niepisaną tradycją wynosi "co łaska", czyli tyle, ile młodzi są w stanie zapłacić za przeprowadzenie ceremonii. Jeszcze przed pandemią ceny zwalały z nóg, teraz jest jeszcze gorzej. Ceny, które można usłyszeć od duchownych, wykraczają poza możliwości Polaków, którzy bardzo często musieliby przeznaczyć więcej pieniędzy, niż zarabiają miesięcznie.

Opłata za ślub w ostatnich miesiącach wzrosła do astronomicznych kwot. Już wcześniej przytaczaliśmy przykłady dwóch panien młodych, które słysząc kwotę, jaką muszą uiścić przed ślubem, nie mogły uwierzyć. Ewelina za 45-minutowy ślub zapłaciła rekordową kwotę, 15-minutowy ślub Kingi kosztował niewiele mniej. 

Opłata za ślub rośnie. Kościół stracił na pandemii

Po wybuchu pandemii w Polsce wiele branż musiało wycofać się z działalności, by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Wprowadzone obostrzenia odbiły się na kieszeniach przedsiębiorców, którzy musieli zamykać restauracje, kina czy salony fryzjerskie. W tym przypadku tak samo stratny został Kościół. Zamknięcie kościołów dla wiernych wiązało się z brakiem przypływu gotówki z tacy, czy opłat realizowanych w związku z ceremoniami, takich jak na przykład ślub. 

Fryzjerzy podnieśli ceny, by podnieść się po przymusowym zamknięciu, a także, by zapewnić swoim pracownikom i klientom jednorazowe maseczki ochronne, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Kościół nie miał możliwości, by "przymusić" wiernych do rzucania większej ilości pieniędzy na tacę, co doprowadziło do tego, że podniesione zostały opłaty związane z ceremoniami. 

Opłaty za ślub zostały podniesione, by "odbić" sobie straty, które miały miejsce podczas pandemii, gdy kościoły na terenie całego kraju zostały zamknięte dla wiernych. Duchowni zaczęli więc wymagać, by młode pary wnosiły większe opłaty za ceremonię ślubną. Nowy "cennik" zupełnie nie przypadł do gustu Polaków, którzy chcieli zawrzeć związek małżeński w kościele.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Opłata za ślub z 500 złotych wzrosła nawet do 2 tysięcy złotych

Przed pandemią średni koszt ślubu kościelnego wynosił około 500 złotych. W zależności o popularności kościoła i miasta, ceny rosły lub malały. Teraz jednak młode pary płacą więcej. Jedne z najniższych cen pojawiły się we Włocławku, gdzie młodzi zapłacą 650 złotych, w Bydgoszczy będzie to już 800 złotych. Natomiast w Bytomiu ta cena to już 1200 złotych. Rekordowe ceny pojawiły się w Osiacinie, Kazuniu, Trzebiatowie, Warszawie i Poznaniu, gdzie "co łaska" za ślub ma wynieść minimalnie 2 tysiące złotych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski nie pozostawił wątpliwości. Wróci bezwzględny nakaz

2. Zwiększa ryzyko zachorowania na raka nawet o 80 procent. Czynnik, na który lepiej uważać

Młode pary, które nie mogą pozwolić sobie na zapłacenie tak astronomicznych kwot, mogą się wybrać do parafii w Brodnicy czy Myszkowie, gdzie duchowni rzeczywiście biorą "co łaska", pozwalając młodym płacić nawet 50 złotych. Opłata za ślub, jaka pojawiła się w wielu polskich kościołach, odstrasza narzeczonych, których nie stać, by zapłacić tak astronomiczne ceny. Niestety, w wielu przypadkach rada, by zrezygnować ze ślubu kościelnego, nie pokrywa się z preferencjami młodej pary. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Natychmiast pozbędziesz się mszyc z roślin dzięki 1 łyżeczce sody oczyszczonej. Niebywały, bajecznie skuteczny wywar zrobisz z łatwością
  2. Robert Lewandowski został przyłapany z opatrunkiem na ręku. Zwykła ranka, czy poważna kontuzja? (FOTO)
  3. Tylko nieliczni wiedzą, co jest napisane na grobie zamordowanej córki Eleni. Łzy same napływają do oczu
  4. Sanepid wydał komunikat najwyższej wagi. Poszukiwane są konkretne osoby, które były w kościele na procesji Bożego Ciała
  5. Halinka ze Świata według Kiepskich przekazała smutną wiadomość. Polsat nie będzie już więcej nagrywał odcinków ukochanego sitcomu Polaków?
  6. Nieludzko znęcał się nad żoną, wszystko nagrywała druga kobieta. Wstrząsające wideo trafiło do sieci

źródło: popularne

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News