Opłata za prąd znacząco wzrośnie
pixabay.com KRiemer
Irmina Jach - 2 Stycznia 2021

Cała rodzina zapłaci nawet ponad 120 złotych więcej. Niestety, podwyżka opłaty stała się faktem

Opłata za prąd będzie w tym roku zdecydowanie wyższa. Wiąże się to z tak zwaną opłatą mocową. Niektórzy Polacy zapłacą za energię elektryczną nawet 11-12 procent więcej niż dotychczas. W najgorszej sytuacji znajdą się rodziny.

Od stycznia weszła w życie nowa opłata, która odbije się na portfelach obywateli naszego kraju.  Z najnowszych doniesień wynika, że kwoty podwyżek będą bardzo znaczące - mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. Polacy nie kryją rozczarowania.

Opłata za prąd znacząco wzrośnie

Na początku 2021 roku w życie weszła tak zwana opłata mocowa, która zwiększy rachunki za prąd nawet o 11-12 procent. W niektórych przypadkach opłaty mogą okazać się wyższe o 100-150 zł. To ogromna różnica, która z pewnością odbije się na domowych budżetach.

Osoba, która mieszka samotnie, będzie musiała liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu 53,76 zł. Dwuosobowe gospodarstwa domowe zapłacą 89,64 zł więcej. W najgorszej sytuacji będą rodziny, których opłata wzrośnie nawet o 125,52 zł.

Pieniądze, które trafią do budżetu państwa dzięki opłacie mocowej, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Mowa przede wszystkim o przeciwdziałaniu blockoutom, czyli momentom niewydajności sieci energetycznej. Wytwórcy i dystrybutorzy planują stworzenie rezerw, co z kolei wymaga inwestycji w infrastrukturę.

Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje słynny aktor i reżyser, zmarł dzień po urodzinachTragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje słynny aktor i reżyser, zmarł dzień po urodzinachCzytaj dalej

Tylko w 2021 roku opłata mocowa pozwoli zebrać kwotę w wysokości ok. 5,6 mld zł. Dodatkowy wydatek będzie towarzyszył Polakom przez najbliższe trzy dekady. Ustawa o rynku mocy zakłada, że ostatnie płatności z tytułu rynku mocy dla uczestników tego rynku zostaną wypłacone w 2047 roku.

Wysokość opłaty mocowej jest uzależniona od rocznego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Poniżej zużycia 500 kWh energii elektrycznej będzie wynosiła 1,87 zł, od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł, powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł, a powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł.

Dla pozostałych grup odbiorców - między innymi zakładów produkcyjnych - opłata będzie uzależniona od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby i wyniesie 0,0762 zł/kWh. Przedsiębiorcy mają powód do niezadowolenia.

- Decyzja prezesa URE oznacza jedno: po Nowym Roku firmy utoną w rachunkach za prąd. To jest zaskoczenie dla wszystkich. W przypadku dużych fabryk i sieci handlowych wzrost rocznych kosztów energii elektrycznej w związku z opublikowaną dzisiaj stawką opłaty mocowej może być nawet sześciocyfrowy. Przy tym warto podkreślić, że przedsiębiorcy mają tylko miesiąc na przygotowanie się na taki wzrost kosztów - komentuje Łukasz Gruszka z firmy Energy Solution.

Utrzymanie cen energii elektrycznej jest obecnie jednym z kluczowych zadań rządu. Jacek Sasin, minister nadzorujący państwowe spółki, w tym te energetyczne, przed rokiem zapewniał, że Polacy nie muszą obawiać się wyższych rachunków. Gdy okazały się jednak być wyższe, obiecał, że będzie istniała możliwość wnioskowania o rekompensaty.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Super Express/Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News