Australia, która znana jest z przyjmowania legalnych, dokładnie sprawdzonych uchodźców oraz imigrantów, rozpoczęła oficjalną walkę z tymi, którzy jej granice próbują przekroczyć wbrew prawu. Rząd zdecydował się na wdrożenie nowego systemu obrony granic, który dzięki skoordynowanym działaniom wielu służb zawraca wszystkie statki z nielegalnymi pasażerami na pokładzie.

– Ludzie, którzy szukając azylu przybędą do Australii nielegalnie, na pokładzie łodzi, nigdy nie otrzymają zgody na osiedlenie się – mówił już w 2013 roku tamtejszy premier. Władze trzymają się tego stanowiska, dokładnie monitorując granice, aby nie pozwolić przedostać się przez nie nielegalnym imigrantom. Jeśli nawet niektórym uda się przechytrzyć służby, od razu zostają oni przetransportowani do obozów dla uchodźców na wyspach Manus oraz Nauru utrzymywanych przez państwo za ogromne pieniądze.

Decyzje Australii dotyczące przeciwdziałania wciąż zwiększającej się fali uchodźców oburzyły ONZ oraz organizacje broniące praw człowieka. Nazwano je nawet oficjalnie „okrutnymi, nieludzkimi i poniżającymi”. W odpowiedzi na to kraj przypomina jednak, że co roku przyjmuje średnio 13 tys. imigrantów, a w ciągu dwóch ostatnich lat trafiło do niego blisko 12 tys. zweryfikowanych uchodźców z Syrii oraz Iraku.

...

Zobacz również