Pierwszy taki wyrok sądu. „Mówienie, że ONR to faszyści to nie zniesławienie”

Pierwszy taki wyrok sądu. „Mówienie, że ONR to faszyści to nie zniesławienie” Źródło: fot.youtube.co,m/media narodowe

ONR będzie miał o czym myśleć. Według najnowszego postanowienia jednego z sądów, nazwanie działaczy skrajnej prawicy faszystami nie jest zniesławieniem. Szokujący wyrok, który jest prawdziwym precedensem, zmieni postrzeganie środowisk narodowych?

ONR to jedna z najliczniejszych organizacji skupiających zwolenników skrajnej prawicy. Kontrowersyjna organizacja wielokrotnie posądzana była o nazizm i homofobię, a jej członkowie często stawali przed sądem z powodu reprezentowanych przez siebie poglądów. W trakcie jednego z takich postępowań, prowadzący rozprawę sędzia uznał, że nazywanie członków organizacji faszystami nie jest zniesławiające. Czy ten wyrok zmieni postrzeganie środowisk narodowych?

ONR to faszyści? Zaskakujący wyrok sądu

Budzący emocje wyrok, stwierdzający, że nazwanie ONR-owców faszystami nie jest zniesławiające, padł w trakcie rozprawy, jaka toczyła się między elbląskim działaczem lewicy - Kolińskim, który oskarżony był przez środowiska narodowe o nadawanie pejoratywnego wydźwięku prawicowej organizacji. Ku zdziwieniu zebranych - sąd uniewinnił lewicowca, zaznaczając, że "nie dopuszcza się zniesławienia ten, kto mówi prawdę". Sędzia prowadzący rozprawę, Maciej Rutkiewicz uargumentował swój wyrok twierdzeniem, jakoby zachowania członków Obozu Narodowo Radykalnego były tożsame z tymi, które były obecne w nazistowskich Niemczech, jak też Włoszech rządzonych przez Benito Mussoliniego. - ONR sam na siebie ukręcił ten bicz. Nawiązuje do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosuje te same symbole i nazwy. Przykładem niech będzie falanga, która na dodatek była symbolem faszystowskich bojówek z Włoch - powiedział sędzia w trakcie rozprawy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Obóz Narodowo Radykalny będzie musiał zapłacić za rozprawę

Kolejnymi argumentami, które sąd wytoczył przeciwko działaczom organizacji, którzy oskarżyli Kolińskiego były hasła i ideologie głoszone przez członków ONR. - Istnieje tam zapis o „homogeniczności etnicznej”, a to przecież nic innego jak nacjonalizm, który z kolei jest istotnym elementem poglądów faszystowskich [...] Zachowanie osób związanych z ONR, ich wygląd i symbole mogą się nie podobać, a oskarżony, tak jak każdy z nas, ma prawo wyrażać własne zdanie na ten temat. [...] Nie mówię przez to, że jesteście faszystami albo nazistami. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne. W ten sposób ubierały się bojówki nazistowskie i faszystowskie przed drugą wojną światową lub w czasie wojny - powiedział sąd, uniewinniając przedstawiciela polskiej lewicy i nakładając na przedstawicieli ONR koszta rozprawy.Najlepsze newsy dnia:

  1. Młoda matka zachorowała na raka. Uważa, że z własnej winy
  2. Choroba zmusiła Omenę Mensah do operacji za granicą. „W Polsce się nie podjęto”
  3. Młoda matka zachorowała na raka. Uważa, że z własnej winy
  4. Robi się ciekawie! Dług Kaczyńskiego będzie na sprzedaż
  5. Kaczyński podjął decyzję ws. swojej operacji. Wyborcy zaniepokojeni
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
źródło: Facebook Następny artykuł