Kiedy wiceminister Jarosław Sellin opowiedział dokładnie o pomyśle Jacka Kurskiego dotyczącym ściągalności abonamentu, w mediach zawrzało. Internauci oskarżali władze o próby inwigilacji oraz popadanie w przesadę. Z czasem zaczęło pojawiać się także coraz więcej pomysłów dotyczących obejścia uiszczania płatności. Jednym z nich podzielił się dziennikarz, Mikołaj Lizut.

Wiceminister Sellin wielokrotnie twierdził w rozmowach z mediami, że problem abonamentu jest naprawdę istotny dla obecnych władz. Według niego miliony Polaków nie wypełniają obowiązku płacenia, co musi się zmienić. PiS chce więc, aby „Poczta Polska dostała informacje o kilku milionach ludzi, którzy jednak telewizory posiadają i poprosiła grzecznie, żeby wywiązywać się z tego obowiązku”. Mimo buntów i sprzeciwów samych obywateli, ale także właścicieli telewizji, Sellin oraz Kurski nie planują modyfikować swojego pomysłu.

– Teraz zdradzam patent, jak abonamentu nie płacić. Wystarczy przesiąść się na naziemną telewizję cyfrową i wtedy Jacek Kurski nie ma sposobu sprawdzić, czy mamy telewizor – odpowiedział politykom w jednej ze swoich audycji dziennikarz Mikołaj Lizut. Tak jak wiele innych osób, starał się znaleźć sposób na przechytrzenie prawa oraz uniknięcie coraz bardziej skomplikowanej procedury.

Zobacz również

Nie wiadomo, czy pomysł Jacka Kurskiego rzeczywiście będzie się dało obejść w jakikolwiek sposób. Internauci oraz słuchacze zareagowali jednak na propozycję dziennikarza entuzjastycznie, nabierając coraz większego dystansu do kolejnych planów władz.