Zaskakujące informacje o Oldze Tokarczuk. Kim jest Polka, o której zaczyna mówić świat?

Zaskakujące informacje o Oldze Tokarczuk. Kim jest Polka, o której zaczyna mówić świat? Źródło: youtube.com/Onet News

Olga Tokarczuk jest postacią, o której wczoraj usłyszał cały świat. Decyzją szwedzkiej akademii nauk to polska pisarka stała się laureatką literackiej nagrody Nobla. Kim jest pisarka i czemu została uznana za mistrzynię literatury? Jej historia może fascynować.

Olga Tokarczuk staje się międzynarodową sensacją. Pisarka, która do tej pory była znana wyłącznie w Polsce, została uhonorowana najważniejszym literackim laurem. Wyróżnienie Polki znalazło się w głównych serwisach internetowych świata, a sama pisarka może mówić o najlepszym momencie w historii swojej kariery. Kim jest autorka i dzięki czemu zawdzięcza swoją sławę? Jej historia może być inspiracją dla każdego początkującego pisarza.

Olga Tokarczuk zdobyła Nobla. Sylwetka polskiej pisarki

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie jako córka Wandy i Józefa Tokarczuków, którzy z zawodu byli nauczycielami. Przyszła noblistka spędziła swoje dzieciństwo we wsi Kleśnica pod Zieloną Górą. Po kilku latach w małej miejscowości rodzina przyszłej pisarki przeniosła się do Kiętrza, gdzie nastoletnia pisarka skończyła tamtejsze liceum ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida. Już wtedy przejawiała zainteresowanie literaturą i tworzyła pod pseudonimem Natasza Borodin. Po skończeniu nauki w szkole średniej kobieta poszła na Uniwersytet Warszawski, gdzie skończyła wydział psychologii.

Po studiach przez kilka lat pracowała w swoim zawodzie, tworząc jednocześnie poezję i recenzje literackie, które można było przeczytać, chociażby w Życiu Warszawy. Największa twórcza aktywność Tokarczuk przypadła na ostatnie dwudziestolecie. To w trakcie ostatnich dwóch dekad pisarka stworzyła swoje największe powieści, takie jak "Księgi Jakubowe"czy "Bieguni". Za swoją działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także kilkukrotnie wygrywała statuetkę Nike

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Za co Tokarczuk dostała Nobla?

W uzasadnieniu szwedzkiej akademii nauk przeczytać możemy, że Olga Tokarczuk dostała prestiżową nagrodę za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Sama autorka nie kryła radości, kiedy dowiedziała się o werdykcie komitetu noblowskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Przeżyła koszmar w polskim szpitalu. Lekarz podczas porodu urwał główkę jej dziecka
2. Pilny apel polskiej policji. Wyszedł na grzyby, jego koszmar trwa już trzeci dzień

- Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. - powiedziała autorka

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ikea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak NIEBEZPIECZNY, że zwrócisz go bez paragonu
  2. W dniu ślubu dostała list od byłego kochanka. Przeczytał go jej narzeczony i momentalnie zemdlał
  3. Rewolucyjny przepis na kotlety mielone. Podniebienie eksploduje z rozkoszy
  4. Od teraz każdy dostanie wyższą pensję. Wiadomo już, kto ile zyska dodatkowych pieniędzy
  5. U ciężarnej kobiety zdiagnozowano paskudny nowotwór. Finał tej historii wyciska łzy z oczu

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News