Tokarczuk apeluje do Polaków ws. wyborów. "Zagłosujmy właściwie, za demokracją"

Tokarczuk apeluje do Polaków ws. wyborów. "Zagłosujmy właściwie, za demokracją" Źródło: .

Olga Tokarczuk, laureatka nagrody Nobla, skorzystała z okazji, że zaczęło być o niej głośno. Jest świadoma, że osoby publiczne mają bezcenny wpływ na społeczeństwo. Zdecydowała się przemówić w dosadnych słowach do Polaków w odniesieniu do zbliżających się wyborów.

Olga Tokarczuk ma teraz pełne ręce pracy - wywiady prasowe i telewizyjne, spotkania autorskie i dalsze promowanie swojej literatury pochłania mnóstwo czasu. Wie też, że są rzeczy ważne i ważniejsze - choćby nadchodzące wybory parlamentarne. W tym celu zaapelowała do swoich rodaków.

Olga Tokarczuk nadal jest w szoku po przyznaniu nagrody Nobla

Polska pisarka na spotkaniu autorskim w Bielefeld przede wszystkim przyznała, że jest nadal zaskoczona otrzymaniem nagrody Nobla. Jest jednocześnie szczęśliwa, że nagrodę otrzymał też "kolega po fachu", Peter Handke, również z Europy Środkowej, co w jej mniemaniu jest niezwykłe. Nie brakło też odniesień do Polski.

- Dla mnie, jako dla Polki, to pokazuje, że pomimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu i mamy silną literaturę i kulturę, a ja jestem częścią tej siły - mówiła Olga Tokarczuk na spotkaniu autorskim.

Zasługi otrzymania Nobla przypisała także tłumaczom swoich książek. Bez nich nie uzyskałaby międzynarodowej sławy, a kto wie, być może jej dzieło nie dotarłoby nigdzie poza granice Polski. Będąc przy głosie, postanowiła też wygłosić krótki apel z okazji wyborów parlamentarnych.

Nagrodę zadedykowała Polakom i zaapelowała o właściwy wybór

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Już pod koniec konferencji połączonej ze spotkaniem autorskim Olga Tokarczuk została zapytana przez jednego z obecnych dziennikarzy, komu dedykuje nagrodę. Pisarka nie zastanawiała się długo nad odpowiedzią i przyznała, że Polakom. Wszystko dlatego, że mieszkańcy kraju już za kilka dni udadzą się do urn, by głosować nad swoją przyszłością.

Dzisiaj grzeje: 1. Agnieszka Woźniak-Starak pokazała NOWE zdjęcie. Opis rozdziera serce
2. Pilny apel polskiej policji. Wyszedł na grzyby, jego koszmar trwa już trzeci dzień

- Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Jeśli mam kogoś w swojej głowie dla takiej dedykacji, to chciałabym powiedzieć swoim przyjaciołom w Polsce: Zagłosujmy właściwie, za demokracją - powiedziała Olga Tokarczuk obecnym na sali sympatykom i dziennikarzom.

Olga Tokarczuk została piątą z kolei polską laureatką nagrody Nobla. Wcześniej mogli się nią pochwalić Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 500 plus będzie WYGASZANE. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem
  2. Uwielbiany piosenkarz stracił żonę. Sekta odebrała mu wszystko
  3. Rewolucyjny przepis na kotlety mielone. Podniebienie eksploduje z rozkoszy
  4. Od teraz każdy dostanie wyższą pensję. Wiadomo już, kto ile zyska dodatkowych pieniędzy
  5. U ciężarnej kobiety zdiagnozowano paskudny nowotwór. Finał tej historii wyciska łzy z oczu

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł