Olbrychski doprowadził prawicę do SZAŁU! "Patriotyzm to..."

Olbrychski doprowadził prawicę do SZAŁU! "Patriotyzm to..."

Znany polski aktor, Daniel Olbrychski, ostro wypowiada się o patriotyzmie i rządach Prawa i Sprawiedliwości. Jak sam mówi: "Są dwie Polski".

Daniel Olbrychski to znany polski aktor, który wystąpił w takich produkcjach, jak: "Pan Wołodyjowski", "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" czy"Przedwiośnie". 

Słowa wieszcza nadal aktualne

Już w przeszłości polski wieszcz Adam Mickiewicz mówił: "Wojnę narodów ześlij nam Panie". Przewidywał on, że tylko kiedy zaborcy zostaną ze sobą skłóceni, to Polska będzie znów wolna. To przez zabory, Polacy odrodzili się jako naród. Jak wspomina Olbrychski: - Pragnę podkreślić, że obudzili się jako świetnie wyszkolony, także w armiach zaborców, świadomy naród, wspaniale zintegrowany, rozumiejący swoją historię. (...)

Co dla aktora oznacza patriotyzm?

- Należę do grona ludzi, mam nadzieję licznego, którzy na pytanie, czym jest patriotyzm, lekko zwieszają głowę, bo nie bardzo by chcieli o tym mówić. Bo jeśli o patriotyzmie mówi się za dużo, to się ma z tym pojęciem jakieś kłopoty - powiedział Olbrychski. Słowa sławnego aktora rozjuszyły prawicę, która uznała, że są one skierowane w jej stronę. To zresztą nie pierwszy raz gdy Daniel Olbrychski naraził się środowiskom konserwatywnym skupionym głównie wokół Prawa i Sprawiedliwości. Daniel Olbrychski podkreśla, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, ma problem w postrzeganiu, czym jest patriotyzm. - Tak jak ewidentne kłopoty ma z nim chociażby minister obrony Antoni Macierewicz, który w sposób absolutnie śmieszny próbuje pobudzić patriotyzm Polaków, przywołując kawaleryjskie stopnie wojskowe takie jak rotmistrz, ułan czy dragon. Nie wiem, czy minister ma świadomość, że ośmiesza i polską armię, i polską tradycję, i polską kawalerię. (...) Mówi dalej: - 11 listopada przejdą dwa marsze. Bo są dwie Polski. Władca Kremla zaciera ręce, że Polacy kłócą się ze sobą i z całym światem. Patrzę na te marsze z ogromną obawą, bo wcześniej czy później może dojść do bratobójczej walki. I nie pomogą kordony policji podobne do tych, które ochraniają świętujących miesięcznice smoleńskie. Wystarczy prowokacja z jednej czy z drugiej strony.(...) źródło: www.gazeta.pl Następny artykuł