Warszawski sąd okręgowy zdecydował, że fundacja o. Rydzyka, Lux Veritas, dostanie odszkodowanie w wysokości 26 milionów złotych plus odsetki w związku z cofnięciem dotacji na jego projekt związany z geotermią.

Sprawa ma swój początek w 2007 roku gdy oddający władzę Platformie rząd Jarosława Kaczyńskiego przyznał w ostatnim dniu swojego urzędowania dotację dla o. Rydzyka w wysokości 27 milionów złotych na odwierty geotermalne w Toruniu. Decyzję o przyznaniu ogromnej dotacji cofnął później rząd Donalda Tuska. Redemptorysta z Torunia skierował sprawę do sądu, która ma teraz swój finał.

Warszawski sąd zaakceptował ugodę zaproponowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Według niej, fundacji o. Rydzyka zostanie wypłacone odszkodowanie w wysokości 26 milionów złotych plus odsetki.

Wiadomo również, skąd Fundusz weźmie pieniądze na wypłatę odszkodowania. W dniu zawarcia ugody Fundusz zadecydował o zabraniu z budżetu Małopolski środków na wsparcie unijnego projektu „Life”, dotyczącego walki ze smogiem w regionie.

Ponadto jak informuje „Press-Service monitoring mediów” publikowane w mediach informacje na temat odszkodowania zapewniły toruńskiemu redemptoryście promocję o rynkowej wartości blisko 2 mln złotych.

Jak informowaliśmy wcześniej, posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli przeforsować dotację w wysokości 20 milionów złotych dla medialnej szkoły o. Tadeusza Rydzyka. Po tym gdy media zainteresowały się sprawą, planowana dotacja została wycofana.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: tvn24 / admonkey / pikio / gazeta

...

Zobacz również