Potwierdzono właśnie autentyczność dokumentów wykradzionych przez jedną z grup hakerskich ze skrzynki mailowej jednego z głównych doradców prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, Władisława Surkowa. W zdobytych dokumentach znajdują się m.in. militarne „plany na przyszłość”.

Władisław Surkow jest nie tylko jednym z głównych doradców prezydenta Rosji Władimira Putina, ale także odpowiada za politykę Federacji Rosyjskiej względem Ukrainy. W ostatnim czasie jego skrzynka mailowa została zhakowana przez ukraińską grupę Cyberhunta, o czym poinformowali w poniedziałek po tym jak upublicznili wszystkie wykradzione dokumenty i wiadomości na swojej stronie.

Mogę oficjalnie oświadczyć, że potwierdziliśmy autentyczność większości tych dokumentów. Odpowiadają one dokumentom, które konfiskowaliśmy u osób związanych z rosyjskimi służbami specjalnymi i które zostały przez nie zwerbowane – powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ołeksandr Tkaczuk.

Jak poinformował Tkaczuk, w wykradzionych dokumentach (jest to głównie korespondencja Surkowa z jego współpracownikiem o nazwisku Karpow) znajdują się m.in. tajne plany dotyczące dalszych planów względem Ukrainy.

 – W jego poczcie znaleźliśmy przestępcze plany Putina mówiące o dalszym zajmowaniu terytoriów na zachodniej Ukrainie, w tym plany destabilizacji życia politycznego i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych – poinformował przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Jak czytamy dalej w dokumentach, rosyjskie władze uważają za „konieczne stworzenie warunków dla wejścia do nowego parlamentu sterowalnych przez Rosję sił politycznych” ma to  w przyszłości pozwolić na „uzyskanie dodatkowych środków wpływu na ukraińskie kierownictwo polityczne„.

 – W wyniku kardynalnych zmian w ukraińskim systemie politycznym możliwym stanie się powrót Donbasu pod polityczne skrzydła Ukrainy na warunkach Federacji Rosyjskiej, co pozwoli na wywieranie istotnego wpływu na życie polityczne Ukrainy, w tym także na blokowanie jej integracji euroatlantyckiej i współpracy z NATO – czytamy dalej w dokumencie.

Oprócz tego w dokumentach znalazły się plany dotyczące wzmocnienia niepokojów na zachodniej Ukrainie poprzez uaktywnienie nastrojów separatystycznych wśród mniejszości narodowych tj. Węgrzy czy Rumuni. Jednocześnie zakłada się w tym udział rządów Węgier oraz Rumunii.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: rzeczpospolita / wprost

...

Zobacz również