Wydaje się, że powszechna opinia o marginalizacji polskiego rządu w Unii Europejskiej jest mocno przesadzona. Premier Szydło udowodniła, że jest w stanie skutecznie działać w ramach wspólnoty.

Szefowa polskiego rządu wystosowała list do Przewodniczącego Rady Europejskiej – Donald Tuska – w sprawie „silniejszego wyeksponowania szeroko rozumianych kwestii cyfrowych na najwyższym poziomie politycznym UE”. Dotyczy on przede wszystkim dalszej pracy nad opublikowaną w 2015 roku Strategią Jednolitego Rynku Cyfrowego.

List bardzo spodobał się większości władz z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Podpisało się pod nim aż 16 przywódców – Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii.

Znamienny jest jednak brak podpisu Niemców oraz Francuzów. Te kraje należą do najbardziej zagorzałych krytyków poczynań polskiego rządu.

Mimo to list okazał się ogromnym sukcesem polskiej premier. Zdaniem jej zwolenników to najlepszy dowód, że opinie o marginalizacji Polski w Europie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości to mrzonka.

źródło: pap.pl

...

Zobacz również