Ogromne zmiany dla wszystkich kierowców. Za kółkiem bez prawa jazdy

Ogromne zmiany dla wszystkich kierowców. Za kółkiem bez prawa jazdy Źródło: Pexels/Jay Lamping

Prawo jazdy kolejny raz na nowych zasadach. Szykują się poważne zmiany w kodeksie drogowym. Będzie można prowadzić samochód bez posiadania dokumentu przy sobie.

Prawo jazdy znowu w nowej formie. Zmiany w Kodeksie drogowym powinny zainteresować wszystkich kierowców. Wychodzi na to, że będą musieli płacić mniej, a załatwianie wszelkich formalności dotyczących kupna, sprzedaży czy rejestrowania pojazdu będzie dużo prostsze. Nowe zasady mają wejść w życie w 2020 roku. Będzie to kolejna po rozporządzeniach z października 2018, zmiana w przepisach Kodeksu drogowego. 

Prawo jazdy na nowych zasadach. Ogromne zmiany dla wszystkich kierowców

Prawo jazdy w nowej formie i według zmienionych przepisów ma ułatwić życie kierowcom. Przede wszystkim zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu, na czym właściciel samochodu zaoszczędzi 75,50 zł. Również jeżeli chodzi o sprzedaż auta przygotowane zostały znaczne udogodnienia. Podczas kupowania używanego samochodu, nowy właściciel będzie mógł zachować stary numer rejestracyjny i tablice. Obecnie miana numer i tablic wiąże się z wydatkami w wysokości około 100 zł. Kierowca naprawdę więc zaoszczędzi dzięki nowym przepisom. Jeżeli chodzi o nalepkę kontrolną, obowiązek jej wydawania również zostanie wycofany.

Kolejną poważną zmianą w Kodeksie drogowym będzie możliwość prowadzenia samochodu bez posiadania przy sobie prawa jazdy. Do tej pory za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy groził mandat w wysokości 50 zł. A co gorsze, kierowca po zatrzymaniu przez policję, nie mógł kontynuować swojej podróży za kółkiem, co wiązało się z koniecznością natychmiastowego zaparkowania auta. Jak wiadomo, parkingi, szczególnie te w dużych miastach, nie są tanie, a znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.

Zapowiadane zmiany będą kolejnymi po październikowych udogodnieniami dla kierowców. Wtedy to zniesiony został obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego samochodu i dokumentu poświadczającego opłacenie ubezpieczenia OC przy sobie. Zmiany te wynikały z tego, że od tamtej pory to Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zajmuje się gromadzeniem danych pojazdu i informacji o zawartej polisie. Nowe przepisy w Kodeksie drogowym czekają tylko na zatwierdzenie i wprowadzenie w życie, co wydarzy się w przyszłym roku. 

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News