W mediach wielokrotnie zwracano już uwagę na powiązania między ojcem Rydzykiem a członkami rządu i kierownictwem PiS-u. Wiadomo, że od dawna Jarosław Kaczyński samodzielnie wspiera redemptorystę z Torunia. Teraz wsparcie idzie też z samej góry.

Spółka Geotermia Toruń założona została przez ojców redemptorystów w 2008 roku. Jej celem było zbadanie lokalnych wód termalnych i ewentualnych możliwości uruchomienia elektrowni i uzdrowiska. Pomysł od początku był wspierany przez PiS.

Jeszcze za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę z fundacją o. Rydzyka Lux Veritatis na dofinansowywanie badań. W 2008 roku umowa ta została wypowiedziana przez NFOŚiGW, jednak rok temu sąd przyznał za to fundacji odszkodowanie w wysokości 26,5 mln zł.

Teraz Geotermia Toruń, z o. Janem Królem (uważanym za prawą rękę Rydzyka) na czele znalazła się na liście firm, które otrzymają dofinansowania od NFOŚiGW. Geotermia otrzyma 19,5 mln zł, co jest niemal połową kwoty projektu, który planuje spółka.

W ramach obecnie realizowanego projektu, którego koszt obliczono na 40,1 mln zł przedsiębiorstwo planuje zbudować ciepłownie geotermalną wykorzystującą istniejące już dwa odwierty. Ponadto ma powstać też ciepłociąg, który będzie ogrzewał część budynków mieszkalnych w zachodniej części Torunia.

Firma redemptorystów otrzyma trzecie co do wysokości dofinansowanie. Wyższe kwoty otrzymają tylko spółka G-Term Energy także zajmująca się geotermią i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie na infrastrukturę związaną z wykorzystaniem biomasy. To ma być najwyższe dofinansowanie działalności toruńskich redemptorystów w tej kadencji PiS.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków