Odtajnione przez Pentagon dane szokują. Okazuje się bowiem, że wojska USA „zgubiły” potężne ilości broni palnej i sprzętu wojskowego wartego fortunę. Jak podaje Amnesty International, to pewne, do kogo trafiły.

Ujawniony przez Pentagon audyt z września 2016 roku nie pozostawia wątpliwości. Amerykańskie wojsko zgubiło broń wartą miliard dolarów – kilkadziesiąt tysięcy karabinów szturmowych, setki pocisków szturmowych i wojskowych samochodów Humvee. Sprzęt ten miał trafić do armii irackiej i oddziałów kurdyjskich Peszmergów.

USA zbroiły ich w ramach kampanii w Iraku, która trwała od 2003 roku do 2011. Obecnie nie wiadomo, gdzie znajdują się przekazane na Bliski Wschód sprzęty wojskowe. „Nie ma dokładnych i aktualnych danych o liczbie i lokalizacji sprzętu” – podano w dokumentach Pentagonu.

Jak mówi specjalista do spraw kontroli nad zbrojeniami, Patrick Wilken, jest pewne, że zgubiony sprzęt trafił w niepowołane ręce. Specjalista Amnesty International mówi, że widok dżihadystów uzbrojonych w sprzęt US Army nikogo już na Bliskim Wschodzie nie dziwi.

– Jest to szczególnie smutna informacja, biorąc pod uwagę doniesienia o tym, że amerykańska broń już od dawna trafia w ręce walczących w Iraku uzbrojonych ugrupowań, w tym ugrupowania nazywającego siebie Państwo Islamskie – podaje Wilken.

...

Zobacz również