Ostatnie sondaże nie pozostawiały opozycji złudzeń – notowania PiS pozostawały bardzo wysokie, a poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego według niektórych badań sięgało nawet 40 procent. Jak pokazuje najnowszy sondaż IBRIS dla Radia ZET, przed ugrupowaniami opozycji otwiera się jednak droga do odebrania władzy ekipie rządzącej.

Chociaż Prawo i Sprawiedliwość zajęło w sondażu IBRIS pierwsze miejsce, wyniki badania mogą budzić niepokój Jarosława Kaczyńskiego i spółki. PiS uzyskał 28-procentowe poparcie, natomiast mogąca pochwalić się drugim wynikiem Platforma Obywatelska zgromadziła zaledwie o 8 procent mniej. Na dalszych miejscach uplasowały się Kukiz’15, (9,7 proc. głosów), Nowoczesna (8,4 proc.), PSL (5,9 proc.) oraz SLD (5,1 proc.). Gdyby wybory odbyły się dziś, poniżej progu wyborczego znalazłyby się Razem (3 proc.) i Wolność (1,5 proc.). Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 58% respondentów.

Sondaż jest szczególnie alarmujący dla partii rządzącej, ponieważ gdyby zsumować wyniki, jakie w badaniu uzyskały partie tzw. opozycji totalnej, czyli PO, PSL i Nowoczesna, nieznacznie wygrałyby z Prawem i Sprawiedliwością. Zjednoczona Opozycja wydaje się obecnie jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu odsunięcie PiS od władzy jest możliwe. Nie wiadomo jednak, czy po połączeniu PO i Nowoczesnej suma wyników obydwu partii odpowiadałaby rezultatowi, które koalicja uzyskałaby w wyborach.

Aby zbadać taką ewentualność, IBRIS zaproponował respondentom sondaż, w którym jedną z partii do wyboru była Zjednoczona Opozycja, złożona z PO, Nowoczesnej i PSL. Koalicja wspomnianych ugrupowań wiele zmieniłaby na polskiej scenie politycznej. Według sondażu Zjednoczona Opozycja mogłaby liczyć na 36,8 proc. głosów, PiS na 35,1 proc., natomiast Kukiz’15 – 11,9 proc. Co ciekawe, najwięcej na koalicji partii opozycyjnych zyskałaby Wolność, na którą gotowych jest zagłosować 5 proc. respondentów. Straciłyby natomiast lewicowe SLD i Razem, których wyniki znalazłyby się znacznie poniżej progu wyborczego (odpowiednio: 2,2 i 1,6 proc.).

Źródło: wp.pl

Tego świat nie widział! Unikalne zdjęcia Korei Północnej

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Zobacz również

 

Zobacz również