Prawo i Sprawiedliwość stąpa po grząskim gruncie. Poparcie dla partii rządzącej może polecieć ostro na łeb na szyję po tej decyzji. Formacja rządząca nie zgodziła się bowiem na projekt, który miał wesprzeć potrzebujących. Opozycja nie wierzy, że PiS to zrobiło, a ogromna grupa społeczna jest wściekła.

To już drugi raz, kiedy Prawo i Sprawiedliwość niemal natychmiast odrzuciło projekt PSL dotyczący dodatków do rent i emerytur najbiedniejszych seniorów. 1,5 mln emerytów otrzymuje świadczenia na poziomie 850 złotych miesięcznie. Choć trochę chcieli im pomóc posłowie PSL.

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Mieczysław Kasprzak, mówił o tym problemie w Sejmie. Kiedy nad projektem miał pochylić się Sejm, Kasprzak przypominał, że koszty utrzymania w Polsce rosną z dnia na dzień, podczas gdy seniorzy wcale nie otrzymują więcej pieniędzy z tytułu emerytur i rent.

– Gdzie się podziała troska o emerytów z kampanii wyborczej PiS-u? Jak seniorzy mają żyć za 850 zł? Koszty utrzymania rosną, a waloryzacja jest niewielka. Chcemy, żeby świadczenie 500 złotych trafiło do najbardziej potrzebujących. To realne wsparcie dla tych seniorów, których PiS obdarował groszową waloryzacją – mówił Kasprzak.

Dla każdego coś świątecznego

O problemie mówił także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak przypomniał, projekt zakłada wypłacanie dodatku co roku przed Bożym Narodzeniem. Emeryci z rentą na poziomie 850 złotych mieliby otrzymać 500 złotych dodatku, ci z przedziału 1 tys. – 1,5 tys. złotych dostaliby 400 złotych, a emeryci ze świadczeniem 1,5 tys. – 2 tys. złotych dodatku mieliby dodatkowe 300 złotych.

Ten dodatek miałby zostać wypłacany co roku przed świętami Bożego Narodzenia. W czasach drożyzny ten projekt pozwoli seniorom spędzić te święta godnie – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Grupa społeczna bez wsparcia

PiS już w pierwszym czytaniu jednak odrzuciło projekt PSL. Partia Jarosława Kaczyńskiego chyba nie zastanawiała się zbytnio nad tym, czego dotyczy propozycja PSL i po prostu projekt zatopiła. To nie pierwszy raz, gdy PiS w ten sposób postępuje z emerytami. W kwietniu tego roku PSL już wystąpiło z projektem, ale w czerwcu formacja rządząca ukręciła mu łeb. Teraz zrobiła to znowu, a najbiedniejsi z emerytów mogą tylko zgrzytać zębami z wściekłości.

źródło: wprost.pl

Na jaki temat Macierewicz napisał magisterkę? Zaskakujące! Tego nie wiedziałeś o byłym szefie MON


Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również