Jak założyć własny ogródek warzywny? To naprawdę proste

Jak założyć własny ogródek warzywny? To naprawdę proste Źródło: pixabay.com/edar

Ogród warzywny dla początkujących. Chciałbyś ozdobić swój ogród, tworzyć swoje własne grządki warzywne lub szklarnie, ale zupełnie nie wiesz jak się do tego zabrać? Przychodzimy z pomocą. Okres wiosenny to najlepszy czas, aby zacząć prace ogrodnicze, to wtedy przyroda budzi się do życia po zimie.

Ogród warzywny dla początkujących - jak go zagospodarować i zorganizować prace tak, żeby przynosiła nam radość, a za kilka miesięcy pierwsze plony? To zagwozdka wielu osób, które dopiero co wprowadziły się do nowego domu i myślą jak założyć ogródek warzywny, by w lecie móc cieszyć się własnymi ekologicznymi warzywami.

Ogród warzywny dla początkujących. Jak założyć ogródek warzywny krok po kroku?

Doświadczeni posiadacze ogródków warzywnych największą uwagę przykładają do podłoża. Początkujący ogrodnik przede wszystkim powinien sprawdzić glebę, na jakiej chce posadzić rośliny. Za pomocą papierka lakmusowego warto sprawdzić odczyn pH gleby, która może być kwaśna, obojętna lub zasadowa. Na glebach kwaśnych większość warzyw po prostu źle plonuje, więc warto się tym zająć już na samym początku. Następnie należy ją spulchnić, by rozluźnić glebę, a także wzbogacić ją w składniki odżywcze. 

Jeśli przygotujemy już podłoże, przychodzi czas na wysiew. Każdy rodzaj warzywa ma inny okres wysiewu, dlatego warto sprawdzać na opakowaniu z nasionami. Warto pamiętać również o zachowaniu odpowiednich odstępów między sadzonkami, żeby warzywa miały miejsce do wzrostu. Już teraz możemy sadzić na przykład groch, buraczki, czy sałatę. 

Ważną datą w kalendarzu każdego ogrodnika jest 15 maja, to wtedy przypada tak zwana zimna Zośka - to czas wiosennych przymrozków, w tym wypadku warto ochronić nasze rośliny przed chłodem i na wszelki wypadek okryć je włókniną, aby nie przemarzły. 

 - Oznacza termin umowny, po którym przymrozki już nie powinny występować. Tyle że pogoda czasem płata nam figla i nawet w drugiej połowie maja temperatura spada poniżej zera. W takim przypadku wrażliwe, młode rośliny mogą ucierpieć, uschnąć, zmarnować się - mówi ekspert.

Potem już tylko należy pielęgnować warzywa, podlewać i pilnować, żeby w naszym ogródku nie było zbyt dużo chwastów, a w okresie letnim cieszyć się pysznymi, ekologicznymi warzywami.

Jak i czym ogrodzić ogródek warzywny?

Tak naprawdę nie musimy wcale ogradzać ogrodu warzywnego, jednak dla doznań estetycznych możemy to uczynić. Możemy to zrobić zwykłymi deskami. Mini ogrodzenie musi pasować do całego ogrodu, jak i do stylu, w jakim został wzniesiony budynek. Bardzo popularnym w ostatnich latach sposobem na ogródek warzywny jest sadzenie warzyw w drewnianych skrzynkach, które dzieci mogą własnoręcznie pomalować i mieć udział w tworzeniu ogródka.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Wiemy co kupić dziewczynce na I Komunię. Jakie są trendy w tym roku?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Największe przeboje disco polo. Niektóre hity znamy i kochamy od lat
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News