Dzień Bez Alkoholu to nie to samo, co Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Czym się różnią?

Dzień Bez Alkoholu to nie to samo, co Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Czym się różnią? Źródło: pixabay.com/jarmoluk

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości - kiedy go obchodzimy i czy to to samo święto co Dzień Bez Alkoholu? To odpowiedź na narastający problem alkoholizmu. Według raportu z 2018 roku, opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia, na świecie w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu ginie ponad 3 miliony ludzi - to jeden zgon co dziesięć sekund. Jak zapobiegać rozwojowi nałogu?

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości a Dzień Bez Alkoholu

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości - statystycznie jeden mieszkaniec Polski spożywa w ciągu roku prawie 10 litrów alkoholu. Przypomnijmy tylko, że w Polsce populacja to obecnie 37 781 737. Alkoholizm to jedna z najbardziej dotkliwych form patologii, po alkohol sięgają coraz młodsi ludzie, zdarza się, że po piwo sięgają już dziesięciolatki, co w prostej linii prowadzi do uzależnienia. Im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia.

Spośród zgonów powiązanych ze spożyciem alkoholu 28% było skutkiem urazów, w tym wypadków drogowych, przemocy, a nawet samookaleczenia, 21% to choroby układu pokarmowego, 19% to schorzenia sercowo-naczyniowe, a pozostałe 32% to skutki nowotworów i innych problemów zdrowotnych.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości obchodzony jest w poniedziałek bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc, w celu zwrócenia uwagi na problem alkoholizmu i zagrożeń z tego wynikających oraz abstynencji. Natomiast Dzień Bez Alkoholu obchodzony jest 1 czerwca, przede wszystkim ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka. Święto zostało uchwalone 24 maja 2006 roku przez Sejm RP. Jego celem jest nawoływanie do trzeźwości i tym samym poświęcania większej uwagi dzieciom.

 - Wzywamy wszystkich Polaków do powstrzymania się w tym dniu od picia napojów alkoholowych. Radość i szczęście naszych dzieci to najważniejsza z idei, o której winniśmy pamiętać zawsze, a szczególnie w Międzynarodowym Dniu Dziecka - możemy przeczytać w uchwale podpisanej przez Marszałka Sejmu, Marka Jurka.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość

W Kościele katolickim w Polsce obchodzi się również Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to tydzień pod koniec karnawału, rozpoczyna się w ostatnią niedzielę przed Popielcem. Jest to działanie na rzecz ograniczenia spożywania alkoholu przez wiernych. Polacy spożywają około 10 litrów alkoholu rocznie, daje nam to pozycję drugiego najbardziej rozpitego narodu. Rosjanie nie zostali uwzględnieni w rankingu, więc na pierwszym plasują się Litwini, którzy piją ponad 18 litrów napojów wyskokowych rocznie. 

 - Jeśli odliczymy grono abstynentów, a tych jest w Polsce spora armia, nie tylko ze względu na chorobę alkoholową, ale także abstynentów z przekonania, to wtedy, dzieląc ilość wypijanego alkoholu na statystycznego rodaka, tenże rodak wypija więcej niż statystyczny pijący Rosjanin, zatem proszę spojrzeć, w jakim miejscu jesteśmy - mówił dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia szeregowy w wojsku? Warto awansować
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Kiedy jest Dzień Rodzeństwa? To już niedługo
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News