Swojego czasu nie było w Polsce widza, który nie znałby tego programu. Wieczorem przed telewizorami zasiadały miliony Polaków, by zobaczyć kolejne niepokojące materiały. Sukces tej produkcji wynika nie tylko z nietypowych, ciężkich tematów, jakie ta podejmuje. Z całą pewnością swój wkład ma także prowadzący.

Mowa o „Magazynie Kryminalnym 997”, który istnieje już ponad 30 lat. W początkach istnienia programu prowadził go płk Jan Płócienniak, jednak dopiero Michał Fajbusiewicz sprawił, że oglądanie Magazynu stało się rytuałem wielu Polaków.

Program nie miał jednak bawić widzów. Magazyn emitowano, by uzyskać pomoc od widzów w złapaniu przestępców i wyjaśnieniu zbrodni, które pozostawały tajemnicze. Pierwszy odcinek programu wyemitowano w październiku 1986 roku. W 1993 roku został zawieszony ze względu na krytyczne opinie władz policji. Wrócił jednak w 1995 roku i przez kolejnych 15 lat był emitowany w TVP 2.

Magazyn zniknął jednak z TVP 2 w 2010 roku. Po zdjęciu audycji w Polsat Play Fajbusiewicz prowadził program „997. Fajbusiewicz na tropie”. Po 7 latach nieobecności program wraca znów na ekrany telewizji publicznej. Powrót ten potwierdził zarówno prowadzący, jak i szef TVP 2, Marcin Wolski. Wiadomo już, że trafi do jesiennej ramówki.

Nieoficjalnie mówi się, że publiczna sięga po sprawdzone formaty i kultowe już programy, by odbić się od dna. TVP od dłuższego czasu boryka się ze spadkami oglądalności i ogromną dziurą w budżecie. Władze TVP liczą na to, że program Fajbusiewicza przyciągnie przed ekrany rzesze widzów.

...

Zobacz również