Wreszcie Polska jest liderem na globie. Szkoda, że, jak podaje serwis wgospodarce.pl, w kategorii najbardziej zbiurokratyzowanego państwa. Jak wynika z obliczeń firmy Grant Thornton w 2014 r. w Polsce weszło w życie łącznie 25 635 stron nowego prawa, nowych ustaw, rozporządzeń i innych dokumentów tworzących regulacje prawne. To absolutny rekord w skali światowej. 

Jak pisze „Puls Biznesu” na swojej stronie internetowej, niechlubny wynik jest o 11 proc. wyższy niż w 2013 roku, 22 proc. wyższy niż dekadę temu i… 745 proc. wyższy niż 20 lat temu. To dramatyczne rezultaty, z których wynika, że jeśli ktoś chciałby przeczytać wszystkie regulacje wchodzące w życie musiałby an to przeznaczyć średnio 206 minut dziennie.

Tomasz Wróblewski z firmy Grant Thornton zaniepokojony komentuje sprawę:

– Ostatnio w życie wchodzi już ponad 20 tys. stron aktów prawnych rocznie, a rok 2014 był pod tym względem rekordowy – przyniósł aż 25,6 tys. stron nowego prawa. To kilkakrotnie więcej nawet niż w latach 90., kiedy zmienialiśmy cały ustrój państwa.

Wróblewski dodaje, że wielkie korporacje mogą poradzić sobie z tym ogromem zmian legislacyjnych, aczkolwiek mniejsze przedsiębiorstwa mają z tym duży problem. Szacuje się, że gdyby nie problemy biurokratyczne, przychody małych i średnich firm byłyby wyższe o 10 procent.

źródło: pb.pl, wgospodarce.pl

fot. Shutterstock

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.