Oficjalnie: Odbudowa Katedry Notre Dame potwierdzona

Oficjalnie: Odbudowa Katedry Notre Dame potwierdzona Źródło: Unilad

Odbudowa Katedry Notre Dame została potwierdzona. To oficjalne informacje pochodzące od samego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Głowa państwa rozwiała wszelkie wątpliwości.

Odbudowa Katedry Notre Dame

Katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Zapewnienia złożył sam prezydent Francji Emmanuel Macron, który przemawiał przed płonącą świątynią. 

– Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile - złożył deklarację na dziedzińcu przed katedrą sam prezydent Francji Emmanuel Macron. 

- Zaapeluję do społeczności międzynarodowej o rozpoczęcie zbiórki funduszy na odbudowę katedry - dodał Macron. 

Aby skomentować pożar i odbudowę katedry, prezydent Francji odwołał swoje przemówienie, w którym miał odnieść się do protestu "Żółtych kamizelek". Zniszczenie paryskiej świątyni to jednak najważniejszy temat nie tylko we Francji, ale i w całej Europie. 

Morawiecki i prezydent Duda o odbudowie katedry Notre Dame

Odbudowa katedry Notre Dame poruszyła również polskie władze. Pomoc zadeklarował zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezydent Andrzej Duda. 

- Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy - napisał na Twitterze premier Polski Mateusz Morawiecki. 

- U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fudamencie - przekazał prezydent Andrzej Duda. 

Już wiemy, że odbudowa katedry Notre Dame będzie szalenie drogim przedsięwzięciem, mimo iż po pięciu godzinach walki strażakom udało się uratować konstrukcję oraz wieże świątyni. Niestety straty są kolosalne, a pożar zniszczył między innymi sklepienie oraz iglicę. Trudno oszacować kiedy turyści będą mogli z powrotem wejść do katedry, którą rocznie odwiedzało 14 milionów ludzi. 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News