Prezydent RP już niejednokrotnie blokował ustawy PiS. Kolejne weto Dudy może być jednak kluczowe dla jego relacji z obozem władzy. Jeden z najważniejszych pomysłów ekipy Jarosława Kaczyńskiego może upaść. 

Sejm i Senat przegłosowały niedawno ustawę zmieniającą Polską ordynację wyborczą do parlamentu Obywatelskiego. Wątpliwości wobec niej zgłaszali eksperci prawni z Kancelarii Senatu.

ZOBACZ TAKŻE: Prof. Staniszkis: „On jest karykaturą. Duda zapisze się w historii jako żenujący prezydent”

Zdaniem opozycji ustawa była z założenia dążyć do podporządkowania wyborów Prawu i Sprawiedliwości. Zwracano również uwagę, że ewentualny próg wyborczy byłby niezgodny z unijnym prawem.

Kolejne weto Dudy

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Andrzej Duda przyznał, iż poważnie rozważa zawetowanie nowej ordynacji, gdyż jak uważa, ograniczałaby ona szansę wielu obywateli na reprezentację w PE.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecki samolot rozbił się w Polsce! Są ofiary śmiertelne

– Dla mnie przyjęta przez Sejm ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania reprezentantów w Parlamencie Europejskim […] Mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Wszyscy przyznają, że realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11-12 procent. To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie – powiedział prezydent RP.

Jakie ustawy zawetował Andrzej Duda?

Przez trzy lata sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zawetował m.in. ustawy „degradacyjną” oraz ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Stało się to powodem konfliktu między obozem władzy a gospodarzem Pałacu Prezydenckiego. Politycy PiS konsekwentnie działają na rzecz uniemożliwienia prezydentowi prowadzenia bardziej niezależnej polityki i odrzucili jego projekt referendum konstytucyjnego. Teraz z kolei prezydent zamierza zawetować ustawę, która dałaby zwycięstwo PiS w wyborach do PE.

Groźne wypadki znanych Polaków [ZDJĘCIA]

Tajemnicze córki Putina, które on stara się ukryć przed światem [ZDJĘCIA]

Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

Loading ... Loading ...

źródło: gazeta.pl