Oficjalne oświadczenie polskiego MSZ ws. wojny

Oficjalne oświadczenie polskiego MSZ ws. wojny

Syria jest miejscem krwawej wojny domowej już ósmy rok. Codziennie spływają do nas przerażające informacje o hekatombie, jakiej doświadczają ludność cywilna i walczące w konflikcie strony. Wyrazem tragedii Syryjczyków są powtarzające się ataki chemiczne, o które konsekwentnie oskarżany jest Baszszar al-Asad i jego reżim. W sprawie ostatniego użycia broni chemicznej wypowiedział się także polski MSZ.

7 kwietnia doszło do ataku chemicznego na miasto Duma, leżącego w najbliższym sąsiedztwie stolicy Syrii, Damaszku. Jak zawsze w przypadku użycia broni chemicznej na terenie Syrii, odpowiedzialność zrzucono na rządzącego krajem od dekad prezydenta al-Asada. Jakkolwiek zdania nie byłyby podzielone w sprawie odpowiedzialności za mord na 60 bezbronnych cywilach, koalicja państw zachodnich obarczyła nią władze w Damaszku i przeciw nim skierowała swój ostatni atak rakietowy. Dziś w nocy wojska francuskie, brytyjskie i amerykańskie z Morza Śródziemnego wycelowały prosto w rządowy zakład produkujący broń chemiczną, wyrządzając mu jeszcze nieokreślone bliżej szkody. Nad operacją czuwał sam Donald Trump. Jako militarny sojusznik USA, Polska wydała oświadczenie w tej sprawie.

Syria w ogniu krytyki

Donald Trump jak zapowiedział, tak i zrobił. Teraz głos wobec dynamicznie rozwijającej się w Syrii sytuacji zabrały polskie władze, które zdecydowanie potępiły wykorzystywanie broni chemicznej podczas wszelkich konfliktów zbrojnych.
- Ostatnie wydarzenia widzimy w kontekście powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii i jako konsekwencję dotychczasowej bezkarności ich sprawców. Brak właściwej reakcji na tego typu działania stanowi zachętę do kolejnych ataków przy użyciu zabronionej prawem międzynarodowym, wyjątkowo niehumanitarnej broni - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort Jacka Czaputowicza zapowiedział także zdecydowane działania wobec podobnych przestępstw i działanie na arenie międzynarodowej dążące do osądzenia odpowiedzialnych za nie. - W tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może pozostawać bezczynna i powinna podjąć wszystkie niezbędne działania, żeby zapobiec możliwości powtórzenia takich ataków w przyszłości, zwłaszcza na bezbronną ludność cywilną [...] Polska zamierza kontynuować wysiłki na arenie międzynarodowej w celu całkowitego wyeliminowania broni chemicznej. Jej użycie jest nieakceptowalne i powinno być ścigane bez względu na okoliczności i miejsce jej użycia - dodała polska dyplomacja. ZOBACZ TAKŻE:
  1. Konwencja PiS: zapowiedziano NOWĄ KONSTYTUCJĘ
  2. Morawiecki właśnie ogłosił nowy program – każdy młody dostanie 300 zł
  3. Burdziński szydzi z Waszczykowskiego! „Wracaj do San Escobar”
źródło: rmf24.pl
Następny artykuł