Kaczyński dostanie zawału. Odtajniono raport USA o Polsce

Kaczyński dostanie zawału. Odtajniono raport USA o Polsce Źródło: fot. pixabay.com; youtube.com

Między Polską a Izraelem trwa wciąż spór dyplomatyczny o wchodzącą w życie nowelizację ustawy o IPN. Tymczasem na jaw wychodzą szokujące informacje na temat Polski. Odtajniono raport USA o Polsce i antysemityzmie w naszym kraju.

Raport, o którym pisze "Jerusalem Post", powstał w USA w roku 1946 roku. Opisuje on nastroje antysemickie w Polsce oraz ich przedwojenny rodowód. Na podstawie opisywanego raportu można wysnuć wnioski, że Polska była krajem bardzo dla Żydów nieprzychylnym nawet po potwornościach II wojny światowej i holokaustu. ZOBACZ TAKŻE: Ustawa o IPN zostanie ZMIENIONA! Wiemy jak

Raport USA o Polsce długo był tajny

Raport został napisany przez amerykańskich dyplomatów z Departamentu Stanu - amerykańskiego odpowiednika naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przez bardzo wiele lat jego treść była tajna. Teraz jednak dziennikarzom pokazano jego kopię w Centrum Szymona Wiesenthala. To żydowska organizacja w USA, której celem jest ochrona praw człowieka i pamięci o holokauście. Z raportu wprost wynika, że w Polsce, także po wojnie, nastroje antysemickie były bardzo wyraźne. Według amerykańskich dyplomatów, Żydzi musieli uciekać z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Raport dotyczy zresztą nie tylko okresu powojennego, ale także całej wojny, korzenie antysemityzmu wyprowadzając aż z przedwojnia. ZOBACZ TAKŻE: Ależ cios! Niemcy popierają Izrael w sporze z Polską[Autorzy] nie mieli wątpliwości, że obecne [powojenne - red.] przejawy antysemityzmu są kontynuacją działać grup prawicowych sprzed 1939 roku - czytamy w artykule "JP".

Antysemityzm w Polsce oczami amerykańskich dyplomatów

Dyplomaci z Departamentu Stanu USA dają przykład antyżydowskich postaw wśród Polaków w czasie II wojny światowej. Ich przyczyn doszukują się w międzywojennym polskim nacjonalizmie. - Antysemityzm w Armii gen. Władysława Andersa osiągnął taki poziom, że żydowscy żołnierze czuli się przymuszeni do opuszczenia jej szeregów i przyłączenia się do innych sił alianckich - cytuje raport "Jerusalem Post". W raporcie można doszukać się także informacji o rzekomych mordach na Żydach, organizowanych przez Armię Krajową. ZOBACZ TAKŻE: Izrael wygrał. Rząd PiS wycofuje się z ustawy IPN Zdaniem Marvina Hiera z Centrum Wiesenthala raport zaprzecza twierdzeniom polskich polityków, jakoby powojenny antysemityzm w Polsce był wywołany przez komunistów. Zwraca także uwagę na to, że raport jest bezstronny, napisany wszakże nie przez stronę polską lub izraelską, ale przez Amerykanów.

Czy Raport USA przedstawia fakty?

Równocześnie węgierski dziennikarz János Széky kontruje niektóre tezy raportu, podkreślając błędy w nim zawarte. Jego zdaniem dowodzą one ignorancji autorów oraz badaczy z Centrum Wiesenthala. - "Odkrywanie" propagandy NKWD przeciwko Armii Krajowej jako dowód na zrównanie Polaków z nazistami pokazuje złą wolę i ignorancję Centrum Wiesenthala wobec historii innej niż żydowska. Zatrzymajcie to antypolskie szaleństwo! - napisał na Twitterze Széky. Artykuł w "JP" z pewnością nie spodoba się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dziś w życie wchodzi nowelizacja o IPN, wczoraj zaś można było w tej samej gazecie przeczytać tekst o zupełnie innej narracji. ZOBACZ TAKE: To zamknie usta Izraelowi i USA. Ostateczny dowód Wówczas pisano o tym, że obie strony "dolewają oliwy do ognia", prawda zaś, jak zwykle, leży po środku. Teraz jednak partia Kaczyńskiego znów w oczach zachodniej Europy uchodzi za gloryfikującą faszyzm i negującą polski antysemityzm.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News