Podjęty niedawno na nowo przez polityków Prawa i Sprawiedliwości temat reparacji wojennych od Niemiec zelektryzował polską scenę polityczną. Postanowił kontynuować go także w wywiadzie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który zdradził mediom, kto był pomysłodawcą powrotu do kontrowersyjnej dyskusji.

– Chcę podkreślić, że możemy dlatego o tym rozmawiać, że pan prezes PiS Jarosław Kaczyński taką podjął decyzję. To jest jakby jego zasługa, że jest taka decyzja i wola polityczna, żeby tą sprawą się zajmować – powiedział bezpośrednio Mularczyk.

– Dotychczas – prawie 30 lat żyjemy w wolnej Polsce – żaden z rządów ani żaden z liderów partii politycznych tego tematu nie podjął z różnych powodów, czasami z powodów koniunkturalnych, czasami z powodu strachu, być może jakiś interesów. Ale ten temat nigdy tak na poważnie nie zaistniał – dodał poseł, zaznaczając jednocześnie, że prezes Kaczyński nie boi się powrotu do tej kontrowersyjnej sprawy. Polityk opisał także, jak jego zdaniem będą wyglądały działania polskich władz w tej kwestii.

– Nie jest to sprawa na rok, półtora czy dwa lata, to jest sprawa, która będzie wymagała olbrzymiego wysiłku ze strony państwa. To zebranie wszystkich informacji, ponowna wycena (strat – przyp.red.) i podjęcie działań dyplomatycznych, a później prawnych jeżeli to konieczne – stwierdził otwarcie poseł, wypowiadając się w naprawdę bardzo poważnym tonie.

ZOBACZ TAKŻE

...

Zobacz również