Ten sondaż mówi wszystko. Polacy żądają, by Kościół zapłacił ofiarom pedofilii

Ten sondaż mówi wszystko. Polacy żądają, by Kościół zapłacił ofiarom pedofilii Źródło: Pixabay.com/SPOTSOFLIGHT

Odszkodowania dla ofiar pedofilii są konieczne. Tak twierdzą osoby, które wzięły udział w najnowszym sondażu dotyczącym wykorzystywania nieletnich przez osoby duchowne. Nie mają wątpliwości, że Kościół powinien zapłacić.

Odszkodowania dla ofiar pedofilii to konieczność. Tak twierdzą osoby, które wzięły udział w najnowszym sondażu. Oburzenie społeczne po emisji dokumentu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" znacznie wzrosło. Polacy pokazali księżom czerwoną kartkę i uważają, że przeprosiny oraz ubolewanie biskupów nie są wystarczającą rekompensatą.

Osoby, które były w przeszłości molestowane przez duchownych, zmagają się z ogromną traumą. Jedni wracają do normalności po latach terapii, inni nie wytrzymują wewnętrznego bólu i popełniają samobójstwo. Zdaniem większości Polaków, Kościół powinien dać odpowiednie odszkodowania pokrzywdzonym osobom.

Najnowszy sondaż mówi wszystko. Kościół powinien dać odszkodowania

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej, dziennika.pl, RMF FM i RMF24.pl. Jego wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Ponad 70 procent badanych uważa, że Kościół powinien zapłacić odszkodowania osobom, które zostały skrzywdzone przez duchownych. 

Niespełna 13 procent ankietowanych stwierdziło, że odszkodowania nie są konieczne. Odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 4,5 procent badanych, a 8,3 procent wyraziło opinię "raczej nie". Rekompensaty finansowe dla ofiar pedofilii w Kościele są wypłacane niezwykle rzadko.   

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Ofiary pedofilii w Kościele boją się mówić, a walka o odszkodowanie to ogromny stres

Otrzymanie odszkodowania od instytucji kościelnych zdarza się niezwykle rzadko. Jeśli zakończy się sukcesem, jest poprzedzone długim i wyczerpującym procesem sądowym. Ofiary pedofilii w Kościele z trudem mówią o swoich doświadczeniach, a walka w sądzie wiąże się z jeszcze większym stresem.

To nie jedyny sondaż, który świadczy o tym, że stosunek Polaków do Kościoła katolickiego zaczyna się zmieniać. Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że dokument "Tylko nie mów nikomu" wpłynie na osłabienie pozycji Kościoła jako instytucji i jako wspólnoty ludzi wierzących. Ostatnie badania jednoznacznie wskazują, że Polacy chcą, aby Kościół poniósł konkretne konsekwencje postępowania duchownych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aktor TVP wziął ślub z popularną piosenkarką! To nowa i piękna para w polskim show-biznesie
  2. Legendarna aktorka TVP zmarła na straszliwego raka. Ale to alkohol ZNISZCZYŁ jej życie i karierę. Jej historia doprowadzi was do łez
  3. Bliska przyjaciółka zdradziła całą prawdę o macierzyństwie Meghan Markle. Mały Archie będzie miał przechlapane?
  4. Opublikowano dokumenty ministerstwa. Tyle pieniędzy naprawdę dali Rydzykowi, lepiej usiądźcie
  5. Słynny dziennikarz TVP z zarzutami. Miał znęcać się nad partnerką, poniżał ją na każdym kroku

źródło: RMF24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News