Mało kto go znał, bowiem unikał rozgłosu. Odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich naukowców. Polska zawdzięcza mu wiele.

Głównie zajmował się wojskowością, ale przyczynił się również do rozwoju technologii stosowanej w medycynie, czy gospodarce.

Zbigniew Puzewicz – mało znany polski geniusz

Zmarł prof. dr. inż. Zbigniew Puzewicz. Zajmował się projektowaniem najnowszych broni wojskowych. Co należy podkreślić niezwykle skutecznych. Ogromnie dużo zawdzięcza mu także dział medycy zwany okulistyką.

A to za sprawą stworzenia pierwszego w Europie koagulatora laserowego, który na Starym Kontynencie został użyty po raz pierwszy w 1965 roku. Urządzenie okazało się na tyle skuteczne, że ocaliło wzrok wielu tysiącom pacjentów.

Zbigniew Puzewicz założył i kierował Instytutem Elektroniki Kwantowej Wojskowej Akademii Technicznej.

Stworzył skuteczną broń

Jednym z największych osiągnięć naukowca jest stworzenie przenośnych wyrzutni rakiet Grom oraz Piorun. Pojedynczy żołnierz wyposażony w taką broń może zniszczyć warty miliony dolarów myśliwiec wroga. Celność urządzenia jest porażająca. Może dosięgnąć cel znajdujący się w odległości 5 kilometrów z dokładnością liczoną do 7 centymetrów.

– Tylko nieliczni wiedzą, że Profesor pracował, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenia polskiego programu laserowego, wraz z legendarnym komendantem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie Sylwesterem Kaliskim nad najbardziej tajnym projektem epoki Edwarda Gierka – polską bombą wodorową. Co w efekcie nie przyniosło sukcesu, ale było ogromnym impulsem technologicznym dla Polski lat 1970 – o naukowcu napisał portal Altair.com

Proponowane linki:

  1. Polska w żałobie. Nie żyje słynny bohater
  2. Jego brata zabili Niemcy. Nie żyje Wojtek, cała Polska w żałobie
  3. Nie żyje legenda sportu. 5 razy zdobywał Mistrzostwo Świata

15 zdjęć z misji kosmicznych, które zrobią na was PIORUNUJĄCE wrażenie

8 najdziwniejszych relikwii, które przyprawią cię o zawrót głowy

Źródło: Studioopinii.pl, Wikipedia.pl