Odra zaatakowała na Mazowszu. Czy Warszawie grozi epidemia?

Odra zaatakowała na Mazowszu. Czy Warszawie grozi epidemia? Źródło: Fot. af,mil

Odra, niezwykle niebezpieczna i szybko rozprzestrzeniająca się choroba, powróciła na Mazowsze po długiej przerwie. Chorych jest już kilkanaście osób, z czego większość w wieku dorosłym. Niestety zaraziły się także dzieci.

Odra w tym roku szczególnie zaniepokoiła wszystkie liczące się organizacje międzynarodowe jak Unia Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia. Z roku na rok liczba zachorowań na tę chorobę na Starym Kontynencie wzrasta. W połowie 2018 roku liczba chorych wyniosła aż 41 000, czyli niemal dwa razy więcej niż w roku zeszłym i pięć razy więcej niż w 2016. WHO ostrzegła, że aby zatrzymać epidemię, zagrażającą całemu regionowi, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, jak akcje uświadamiające i szczepienia.

Niestety nie da się zatrzymać choroby w stu procentach, a ta od niedawna coraz bardziej ujawnia się także na terenie Polski. Najnowsze dane z województwa mazowieckiego przerażają i dają do myślenia.

Odra powróciła do Polski

Od samego początku tego roku z całego kraju zaczęły napływać niepokojące sygnały o licznych zachorowaniach na odrę. Ta mogąca nawet zabić choroba zaskoczyła nas i naszą służbę zdrowia. Przypomnijmy, że w czerwcu z powodu zakażenia części personelu niemal doszło do zwieszenia działalności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Rodząca się epidemia wywołała także gorącą dyskusję o potrzebie szczepień, która doprowadziła do pojawienia się tematu osób opornych wobec farmakologicznego uodparniania na chorobę małych dzieci. Do alarmującej sytuacji doszło także na Mazowszu, gdzie w ostatnim czasie odnotowano aż 11 zachorowań. Wśród zarażonych jest siedem osób w wieku od 32 do 56 lat oraz cztery osoby w wieku do 14 lat. Jedno z chorych dzieci nie było szczepione z powodu przeciwwskazań neurologicznych. Troje chorych to obywatele Ukrainy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Nowe przypadki odry w województwie, w którym w tamtym roku ani jednego nie odnotowano, dotyczą powiatów warszawskiego, pruszkowskiego, otwockiego, siedleckiego, węgrowskiego i ostrołęckiego. Sytuacja w jasny sposób zagraża bezpieczeństwu epidemiologicznemu stolicy. Należy dodać również, że jedynie w okresie między 17 a 23 listopada w samej Warszawie zarejestrowano aż 22 przypadki zachorowań na odrę.

Jakie są objawy odry?

Odra przenosi się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się nią przez bezpośredni kontakt ze śliną osoby chorej. Charakteryzuje się wysoką gorączką, zmianami skórnymi, katarem, bólem gardła, intensywnym kaszlem, zaczerwieniem oczu i światłowstrętem. Jeśli chodzi o najmłodszych w przypadku pojawienia się objawów, ich twarze mogą wyglądać jak po długotrwałym płaczu.  1. Na co zmarła Anna Przybylska? Przerażająca choroba, z którą trudno wygrać
  2. Wyłudził miliony od NFZ! Grozi mu dziesięć lat więzienia
  3. Dlaczego nikt o tym nie mówi!? Epidemia rozleje się na całą Polskę
  4. Znaki zodiaku podpowiadają: oto sześć najbardziej TOKSYCZNYCH par
  5. Nie mam ochoty na swojego faceta. 10 porad co robić
źródło: niezalezna.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu