Białystok: Epidemia w obozie dla uchodźców

Białystok: Epidemia w obozie dla uchodźców Źródło: źródło: publicdomainpictures.com, pixabay.com

Pracownicy podlaskiego Sanepidu wykryli trzy przypadki zachorowań na odrę w białostockim ośrodku dla obcokrajowców. To jednak nie wszystko, bowiem podejrzewa się chorobę u kolejnych osób. W mieście rozpoczęto masowe szczepienia.

Choć Sanpeid stwierdził odrę u trzech obcokrajowców, lekarze mówią o rozwoju choroby już u kolejnych czterech osób. Jeszcze gorsze wieści ma kierownik oddziału epidemiologii z podlaskiego Sanepidu. Według Lucyny Jadaluk, odra może wystąpić nawet u 20 osób.

Choroba już rozprzestrzeniła się poza ośrodek. Bowiem wśród 20 podejrzanych o odrę osób dwie pochodzą spoza ośrodka. Wśród nich jest małe, kilkumiesięczne dziecko, które jeszcze nie skończyło roku. Z tego też powodu było zagrożone zachorowaniem. Szczepionkę na odrę można podawać dopiero od 13 miesiąca życia.

Stwierdzenie występowania odry w ośrodku było początkiem akcji szczepienia dzieci w mieście. Jak dotąd zaszczepiono 83 malców, a akcja ma być nadal kontynuowana. Choroba może bowiem rozprzestrzenić się bardzo szybko - przenoszona jest drogą kropelkową, a występowanie wirusa w ciele stwierdzić można dopiero 5-7 dni po zarażeniu.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: poranny.pl pt Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu