homo naledi
fot. national geografic / Breatstock / Barcroft Media
Wiadomości Pikio - 10 Września 2015

Odkryto nowy gatunek człowieka

Jak poinformował "The Telegraph" w południowej Afryce w położonej 50 km od Johannesburga jaskini odnaleziono szczątki nieznanego dotąd gatunku człowieka. Nowy gatunek został nazwany "Homo naledi".

Na razie jest zbyt wcześnie by określić kiedy dokładnie Homo naledi chodził po Ziemi, by to wiedzieć potrzebne jest przeprowadzenie dokładnych badań - wstępnie jednak określono wiek szczątek na ok. 3 miliony lat. Wiemy jednak już, że typowy przedstawiciel tego gatunku człowieka mierzył 150 cm i ważył ok. 50 kilogramów. Natomiast budowa bioder była bliska Australopitekom, a ręce były przystosowane do wspinaczki. Najbardziej bliskie w budowie współczesnemu człowiekowi były czaszki Homo naledi, które chroniły jednak o wiele mniejszy mózg (wielkości pomarańcza). Bardzo ciekawym odkryciem jest także to, że Homo naledi mimo swojej prymitywności miał najprawdopodobniej świadomość istnienia i śmierci ponieważ chował swoich zmarłych w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. To zresztą właśnie w takim miejscu archeolodzy znaleźli szczątki tego wczesnego gatunku człowieka. Według naukowców mamy do czynienia z najstarszą znaną nam formą pochówku człowieka. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że Homo naledi potrafił rozpalać ogień i wykorzystywać go we własnych celach.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:bh, źródło: the telegraph
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News