Odejście Polski z Eurokorpusu. Jest odpowiedź rządu PiS

Odejście Polski z Eurokorpusu. Jest odpowiedź rządu PiS Źródło: Źródło: Wikimedia Commons

Kilka dni temu polskie media obiegła informacja o wycofaniu się Polski z Eurokorpusu. Wzbudziło to ogromne emocje, z jednej strony mówiło się o rozkładzie Polskiej armii i zrywaniu współpracy międzynarodowej, z drugiej - pytano co to jest Eurokorpus. O jego istnieniu wielu dowiedziało się dopiero kilka dni temu.

Eurokorpus to wielonarodowa jednostka wojskowa szybkiego reagowania, której zadaniem jest działanie w sytuacjach kryzysowych, pomoc humanitarna itp. Założony został przez Niemcy i Francję w 1992 roku, obecnie ma ok. 7 tys. oficerów i 60 tys. żołnierzy z różnych państw Europejskich. Składa się z tzw. państw ramowych i delegujących.

Polska w tym roku miała zostać państwem ramowym, a także w 2019 roku miała objąć rotacyjne dowództwo nad oddziałem. Parę dni temu w mediach zawrzało. Pojawiły się informacje o tym, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu, zaprzepaszcza wszystkie dotychczasowe sukcesy w nim osiągnięte. Określono to mianem "policzka" wymierzonego innym krajom uczestniczącym w tym oddziale wojskowym. Wszystkie te informacje były anonimowe, niepotwierdzone, a dziennikarze powoływali się na anonimowych "wysokich urzędników europejskich".

Dziś dowiadujemy się, że podawane dotąd wiadomości są jeśli nie nieprawdziwe, to przynajmniej mocno zmanipulowane.

 - Powołuję się na przeprowadzoną rozmowę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Mogę powiedzieć, że jest to informacja nieprawdziwa. Pozostajemy w Eurokorpusie. Nie wiem w jakim kształcie, ale pozostajemy. Jeżeli agencje podają informację, że się wycofujemy - dementuję - stwierdził na antenie Polsat News marszałek senatu Stanisław Karczewski.

 Wiadomości marszałka potwierdza oficjalny komunikat MONu:

 - Decyzją ministra obrony narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo uzasadnia swoją decyzję między innymi zwiększonymi nakładami kosztów i pracy w związku z realizacją postanowień ostatnich szczytów NATO.

Źródło: wprost.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News