Od nowego roku wzrośnie kwota wolna od podatku

Od nowego roku wzrośnie kwota wolna od podatku

Jeszcze w tym miesiącu obóz władzy ma zająć się zmianami prawnymi, w wyniku których podniesiona zostanie kwota wolna od podatku. Wszystko po to by nowe prawo weszło w życie już od początku następnego roku.

Jak poinformował minister finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki, jego rząd chce do końca listopada zakończyć proces wprowadzania od 1 stycznia 2017 nowej, wyższej kwoty wolnej od podatku. Pomoże w tym Senat, którego marszałek Adam Bielan, zapowiedział już, że jego formacja zgłosi odpowiednie poprawki do projektu rządowego. Jest jednak jedno "ale", z wyższej kwoty wolnej od podatku nie skorzystają wszyscy.

Na nowym prawie skorzystają głównie najbiedniejsi. Od nowego roku kwota wolna od podatku będzie wynosić bowiem 6,6 tysięcy złotych (ustawowe minimum egzystencji) co zwolni z płacenia podatków wszystkich zarabiających w skali roku maksymalnie 6,6 tys. zł (średnio 500 zł miesięcznie) z płacenia podatków.

Zarabiający pomiędzy 6,6 tys. a 11 tys. (górna kwota nie jest jeszcze pewna) będą mogli liczyć na kwotę wolną od podatku pomiędzy 6,6 tys. a 3 tys. złotych. Osoby zarabiające powyżej 11 tysięcy złotych miałyby kwotę wolną od podatku na dzisiejszym poziomie tj. 3 tysięcy złotych. Z kolei zarabiający powyżej 130 tysięcy rocznie nie mieliby kwoty wolnej od podatku w ogóle.

 - Chodzi o to, aby uzyskać pewną progresję podatkową także wyżej. Znacząco poprawiamy sytuację z punktu widzenia tych najbardziej potrzebujących, czyli to, o co chodzi naszemu rządowi, ale było bardziej progresywnie i bardziej sprawiedliwie - powiedział minister Morawiecki.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News