Sytuacja zarobkowa polskich kobiet nie jest najlepsza, jednak nie przedstawia się najgorzej na tle innych państw Europy. Mimo to, począwszy od 2 grudnia, nasze rodaczki pracować będą… za darmo. Wynika to z tzw. gender gap.

To nie żart, a wiadomość ta wynika z danych Eurostatu, zebranych podczas badań nad różnicą w zarobkach kobiet i mężczyzn w krajach Starego Kontynentu. Pokazują one, że niestety dla kobiet, wciąż zarabiają one mniej do mężczyzn. W zależności od kraju są to sumy naprawdę spore.

Najgorzej sytuacja prezentuje się w Estonii, gdzie różnica wynosi aż 27%. Inaczej licząc – z powodu nierówności płac Estonki od 23 września muszą pracować za darmo (Polki od 2 grudnia).

ZOBACZ TAKŻE: MEGA-AFERA! Kaufland w nocy masowo ściąga FORTUNĘ z kart polskich klientów

Lepiej niż w Niemczech

Choć wydaje się, że sytuacja ekonomiczna kobiet w Polsce jest rozpaczliwa, to są państwa, w których jest ona jeszcze gorsza i nie są to wcale kraje położone na wschód od naszego. Jeśli chodzi o różnice zarobków, to jesteśmy lepsi od Niemiec, Austrii i Czech. Gorzej wypadamy natomiast od Włoch i Luksemburga.

Tak poważne różnice w wynagrodzeniu obu płci dają oczywiście efekty w dłuższym rozrachunku. Z badań unijnej agencji wynika, że aż 21 procent kobiet jest zagrożonych ubóstwem na stare lata, podczas gdy wśród mężczyzn wskaźnik ten wynosi 16,3%.

To nie żart

Środowiska kobiece i pracownicze od dawna już walczą o zrównanie płac obu płci. Dla wielu fakt, że kobiety wciąż zarabiają mniej, jest symbolem opresji i czymś, co nie powinno mieć miejsca. Niestety wynagrodzenia kobiet są często niższe od tych ich kolegów, nawet jeśli piastują to samo stanowisko.

ZOBACZ TAKŻE: Zatrważające zarobki polskich YouTuberów. Tak żyją królowie internetu

– Jest to zdumiewające, że w XXI wieku kobiety nadal cierpią z powodu takich kar finansowych tylko ze względu na płeć. Mam nadzieję, że to sprawozdanie zachęci kobiety w całej Europie do kontynuowania kampanii na rzecz równości płci w miejscu pracy i w społeczeństwie jako całości – twierdzi Adelle Kehoe z Expert Market.

źródło: mamadu.pl

One mają wszystko - oto 10 NAJPOTĘŻNIEJSZYCH rodzin świata [ZOBACZ!]

Te gwiazdy pochodzą z dobrych domów! [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również